Loading

У Жашкові Черкаської області розгорівся скандал: понад п’ятдесят осіб несподівано дізналися, що на них оформлені кредити в невідомої їм київської фінансової організації. Причому з’ясувалося це після того, як колектори стали відкрито їм погрожувати. І хоча постраждалі звернулися в поліцію, атаки з боку колекторів не припинилися. Як могло статися, що персональними даними півсотні жителів одного райцентру скористалися зловмисники? І як постраждалим довести, що злощасні кредити вони не оформляли?

«Ти нікуди не будеш звертатися. Інакше приїдуть за тобою, твоєю дружиною, за твоїми рідними … »

— Ніколи не чула назви цієї фінансової організації! – розповіла «ФАКТАМ» мешканка Жашкова Юлія Кровальская. – Тому, коли мені зателефонував чоловік, який представився співробітником цієї контори, і зажадав повернути кредит, я подумала, що це розіграш. Чоловік, який телефонував сказав, що його звуть Сергій і він начальник служби безпеки київської фінансової компанії. Чоловік заявив, що у мене нібито є борг, який я не погашаю, і заборгованість збільшується з кожним днем. Суму боргу при цьому не назвав.

Я була впевнена, що маю справу з шахраями. Адже точно не брала ніяких кредитів. Про всяк випадок вирішила почитати про цю організацію в Інтернеті. І з’ясувала, що така компанія дійсно існує. Працює з 2016 року, у них є відповідна ліцензія. Кредити там видаються в режимі онлайн. Тобто клієнтам навіть не потрібно приїжджати в їх офіс – достатньо оформити заявку на сайті і відправити копії своїх документів, після чого кредитні гроші перерахують тобі на картку. Я зателефонувала за вказаним на сайті номером. Пояснила, що мені дзвонив їх представник і сказав про заборгованість, якої бути не може. Назвала своє прізвище – і з’ясувала, що на моє ім’я дійсно був оформлений кредит! Пізніше дізналася, що мова йде про чотири тисячі гривень, які завдяки відсоткам перетворилися в дев’ять з половиною тисяч.

Написавши про те, що трапилося в соцмережах і групах місцевих жителів в «Вайбері», дізналася, що таке сталося не тільки зі мною! Відразу кілька жителів Жашкова повідомили, що з ними трапилося те ж саме: вони навіть не знали про існування цієї організації, а виявилося, що взяли там кредит. Коли я прийшла в райвідділ поліції, моя заява була вже восьмою за рахунком. З кожним днем ​​потерпілих ставало все більше.

Увечері того ж дня, коли я подала заяву в поліцію, з цієї фінансової організації подзвонили моєму чоловікові. Виявилося, на нього теж навісили кредит! У нього заборгованість ще більше – на сьогодні вже близько 23 тисяч гривень. Причому його борг проданий колекторам, які нас тероризують. Вони дзвонять, погрожують, закидають листами. Є запис однієї з телефонних розмов, де чоловікові кажуть: «Ти нікуди не будеш звертатися. Інакше чекай, до тебе приїдуть. Приїдуть за тобою, твоєю дружиною, за всіма твоїми рідними ».

Борг самої Юлії, на відміну від її чоловіка, передати колекторам не встигли. Тому після того, як жінка звернулася в поліцію, у фінансовій організації визнали, що кредит вона не брала.

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

— Аферисти оформили кредит і на мене, і на мою дружину. Судячи з дат, це сталося в один день. Ми, природно, про це дізналися значно пізніше – коли нам почали телефонувати представники фінансової компанії з вимогою погасити борг. Ми звернулися в поліцію, але незабаром виявили, що наші заяви в райвідділі … загубилися. Їх так і не знайшли, довелося писати повторно. І така ситуація сталася не тільки у нас. Деякі постраждалі кажуть, що у них взагалі не хотіли приймати заяви. Зараз ми домоглися, щоб наші кримінальні виробництва об’єднали в одне.

«Копії наших документів знаходяться у шахраїв. Де гарантія, що вони не оформлять на нас ще пару кредитів? »

— Постраждалих понад півсотні. Чому жертвами афери стали саме ці люди? Що вас усіх об’єднує?

— Спочатку думали, що «ПриватБанк», клієнтами якого ми всі є, – розповідає Олег. – У банку точно є копії наших паспортів та ідентифікаційних кодів. Ми припускали, що наші конфіденційні дані злив хтось із співробітників банку. Але потім з’явилася потерпіла, яка ніколи не була клієнтом «ПриватБанку». Тому поняття не маємо, хто це зробив.

За словами Олега, поки, незважаючи на відкриті кримінальні виробництва, люди страждають від переслідувань з боку колекторів.

— Чи потрібно розповідати, в якій формі колектори спілкуються з боржниками? – каже Олег. – Людям постійно дзвонять, погрожують. Вони буквально переслідують одну молоду жінку, матір-одиначку. Погрожують: «Ми тебе розчленуємо і розкидаємо шматки твого тіла по всьому місту!» А ще двох осіб так залякали, що вони почали погашати неіснуючу заборгованість.

— І ми не знаємо, що нам робити далі, – зізнається потерпіла Валентина. – Хтось узяв кредит на моє ім’я ще в вересні, і на той момент його сума становила чотири тисячі гривень. Зараз з урахуванням відсотків вони вже вимагають з мене 23 тисячі. Копії наших документів знаходяться у шахраїв. Де гарантія, що вони не оформлять на нас ще пару кредитів? Де вони взяли наші дані, ми так і не з’ясували.

У прес-службі Черкаського обласного управління поліції «ФАКТАМ» сказали, що поки, щоб не нашкодити слідству, розповідати подробиці справи не можуть:

— Можемо тільки сказати, що відкрито кримінальне провадження за статтею «Незаконне зберігання і використання конфіденційної інформації людини без його згоди».

«ФАКТИ» відправили запит в фінансову компанію, де на постраждалих були оформлені кредити. На момент здачі номера в друк відповіді так і не отримали. Відгуки про цю фірму в Інтернеті неоднозначні. У той час як одні дякують компанію за надані кредити, інші розповідають про випадки, дуже схожих на ситуацію в Жашкові.

«Це не компанія, а якась шарашкіна контора! Дзвонять мені і мамі і говорять, що я брала кредит. Я про цю контору вперше почула. Коли почала дзвонити їм, ніхто не спромігся мені відповісти, на повідомлення на сайті теж не відповідали. Так чому я повинна віддавати гроші, яких в очі не бачила? »

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

«ФАКТАМ» вдалося поспілкуватися з ще одним постраждалим, тільки зі Львова. Про те, що на його ім’я в цій же організації взяли кредит, чоловік випадково дізнався в грудні минулого року.

— А сам кредит хтось оформив в листопаді, – пояснив «ФАКТАМ» Сергій. – Тоді це було три тисячі гривень. Як тільки я про це дізнався, відразу зателефонував у компанію і повідомив, що нічого у них не брав. Звернувся в поліцію. Але вони все одно вимагають грошей, і сума збільшилася до 14 тисяч гривень.

«Позови в суд подібні фінансові установи подавати не будуть»

Що робити в такій ситуації постраждалим? І де аферисти могли взяти копії їх паспортів та ідентифікаційних кодів? «ФАКТИ» поставили ці запитання президенту юридичної компанії «Ніколас», що спеціалізується на захисті прав споживачів, Михайлу Стрельникову.

— Як шахраї могли заволодіти копіями документів? Для аферистів це не є великою проблемою, – каже Михайло Стрельников. – Люди залишають свої документи в багатьох місцях: наприклад, коли оформляють кредити, розстрочки або вирішують певні питання в органах місцевого самоврядування. Сьогодні такі бази даних можна купити, що і роблять аферисти.

Але тут потрібно розуміти, що позови до суду подібні фінансові установи подавати не будуть. Такі контори часто користуються юридичною безграмотністю громадян. Багато людей не знають, що в нашій країні є дійсними тільки договори в паперовому вигляді – ті, на яких ви самі ставите свій підпис. Електронний підпис в «Приват24» дійсна тільки в «Приват24» і більше ніде. Універсального електронного підпису у нас немає. Тому довести, що в момент оформлення такого онлайн-кредиту за комп’ютером були ви, неможливо. Прекрасно це розуміючи, такі контори не йдуть до суду – у них немає доказової бази. Вони застосовують іншу тактику: загрожують, залякують.

— Що робити, якщо переслідують колектори?

— Звертатися в правоохоронні органи, посилаючись на статтю 355 Кримінального кодексу «Примус до виконання або невиконання цивільно-правових зобов’язань». На жаль, наша поліція неохоче застосовує цю статтю, з чого можна зробити висновок, що діяльність таких сумнівних фінансових контор або колекторів можуть кришувати правоохоронні органи. Але скаржитися в правоохоронні органи і домагатися їх реакції необхідно. До того ж, коли люди починають юридично грамотно розмовляти з колекторами (посилаючись в тому числі на статтю 355), ті, як правило, самі відступають. Тому що таких одиниці з тисяч. А все решта вірять колекторам і виконують їх вимоги.

Якщо навіть людина дійсно взяла такий онлайн-кредит і отримала гроші від подібної фінансової контори, то з неї можуть вимагати назад рівно ту суму, яку він отримав на картку. Про жодні драконівські відсотки не може йти мова, тому що кредитний договір ніхто не підписував. Фінансова організація може тільки домагатися витребування своїх коштів з чужого незаконного володіння.

Якщо говорити про випадки, коли люди взагалі не брали кредити (як сталося в Жашкові), то вони обов’язково повинні писати заяву в поліцію. І фіксувати докази переслідувань з боку колекторів: зберігати sms-ки і листи, записувати телефонні розмови, мати свідків, які чули, як вам погрожували.

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

— Постраждалі з Жашкова побоюються, що тепер, коли копії їх документів виявилися в руках злочинців, на них можуть оформити і інші кредити. Що їм робити? Міняти документи?

— Думаю, це не має сенсу. Адже нові документи в будь-якому випадку також з’являться в різних базах, які при бажанні можна купити. Насправді це велика проблема. У нас є закон про захист персональних даних, але він, як і багато інших законів, не працює. Бази даних продаються на тій же Петрівці в Києві, і ніхто на це не реагує. Тому я вважаю, що нам ні в якому разі не можна переходити на електронну систему документообігу, поки країна не буде готова до боротьби з шахрайством.

— Я знаю організацію, про яку ви говорите, – повідомив кореспонденту «ФАКТІВ» Михайлу Сергушеву юрисконсульт юридичної компанії «Дмитро Головко та партнери» Андрій Виклюк. – Подібні компанії спеціалізуються на видачі мікрокредитів онлайн. Тобто людині не потрібно йти в банк. Все оформляється, не відходячи від комп’ютера. Тільки їм потрібно надіслати своє фото з паспортом в руці. Хоча, я вважаю, це дуже ненадійний спосіб ідентифікації позичальника. Людина з вашим паспортом може бути схожий на вас. Крім того, знімок може бути нечітким.

Коли відбуваються подібні масштабні афери, звичайно ж, потрібно шукати, що спільного у всіх потерпілих. Я в даному випадку виключив би той факт, що колектори дзвонять клієнтам виключно «ПриватБанку». Ви ж говорите, що більшість потерпілих – клієнти цього банку, але не всі. Значить, потрібно шукати далі. У моїй практиці був випадок, коли колектори погрожували групі людей. Ми з’ясували, і виявилося, що всі вони були учасниками торгів на «Прозоро». Якимось чином шахраї заволоділи їх паспортними даними.

У будь-якому випадку в цій справі потрібно розбиратися. Писати заяви в поліцію, а якщо вони не реагують, то в прокуратуру. Ну і самим вимагати, щоб вам показали нібито ваш договір, який з вами складали, ваше фото з паспортом в руці.

— Але що робити тим, кому з погрозами дзвонять колектори?

— Є дуже простий спосіб – не брати трубку, якщо йде дзвінок з невідомого номера. Відкрию невеликий секрет, як працюють колектори. У них є програма з номерами телефонів боржників. Приходить вранці колектор на роботу і починає дзвонити за списком. Якщо не додзвонився, програма відправляє цей номер телефону в кінець списку. А якщо ви взяли трубку, будете завжди вгорі. І щоранку або всякий раз, коли колектор починає телефонувати, ті номери телефонів, які відповідають, будуть першими.

Крім того, треба пам’ятати, що колектори в випадках з мікрокредитами ніколи не йдуть далі телефонних погроз. Але і на зафіксовану загрозу можна написати заяву. Наприклад, за вимагання або хуліганство.

Джерело: fakty.ua

(Переглянуто 403 разів, 1 переглядів сьогодні)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *