Loading

Платіжки за опалення і гарячу воду за січень, які зараз масово розсилають українцям, стали справжньою “комунальної бомбою”. Хоча про підвищення тарифів на газ на 23,5%, а слідом і на тепло на 25-40% в залежності від регіону було відомо давно, люди шоковані.

У багатьох жителів багатоповерхівок цифри в рахунках просто неадекватні – по 3,5-5 тис. грн. за середньостатистичну квартиру в 50-60 кв.м, а деякі і зовсім “погрілись” на 7-8 тис. грн. Найцікавіше, що платіжки за здавалося б однакові квартири в сусідніх будинках можуть відрізнятися вдвічі.

Так що замість котиків, зараз українці активно постять в соцмережах фото своїх платіжок і масово обговорюють у кого і скільки “набігло” і як платити за захмарними рахунками.

“3950.80. Це треба заплатити тільки за опалення. Без води, світла, вивезення сміття тощо”, – написала на своїй сторінці в Facebook киянка Олена Яхно. “В одному і тому ж будинку в різних під’їздах вийшло за одну квартиру 66 кв.м 2595 грн., За іншу таку ж – 3145 грн.”, – пише харків’янка Міла Милович.

Самі комунальники пояснюють “космічні платіжки-2” просто. “У січні місячна температура була на 2 градуси нижче ніж середня розрахункова, і витрати теплоносія виросли. Плюс – підвищення тарифів на тепло і гарячу воду. Тому різниця між платежами за грудень і січень може досягати 40-60%”, – пояснив директор СП ” Енергозбут “компанії” Київтеплоенерго “Костянтин Лопатин. Це при тому, що тариф по Києву на тепло і гарячу воду зріс на 22,3%.

До 12 тисяч за двушку

Як пояснила виконавчий директор КП “Київтеплоенерго” Юлія Орел, тарифи на тепло і гарячу воду для мешканців столиці зросли з кількох причин.

“На 26,2% для нас подорожчали газ, на 131% електроенергія і на 25% вода. Плюс – перегляд мінімальної зарплати і, відповідно, окладів персоналу. В результаті тариф для киян підвищився в середньому на 22,3%. Опалення в будинках з лічильником коштує 1 654 грн. / Гкал, без лічильника – 38,5 грн. / кв.м) Гаряча вода подається по 90,5-97,9 грн. / куб.м в залежності від наявності рушникосушки “, – говорить Орел.

По Україні розкид в тарифах просто величезний. Наприклад, жителі Рівного сплачують по 1493 грн. / Гкал (35,5 грн. / Кв.м), в Запоріжжі – 1095 грн (26,06 грн. / Кв.м), у Вінниці – 1123 (28,8 грн /кв.м), в Дніпрі є райони, які опалюються за 502грн. / Гкал (14 грн. / кв.м), тоді як інші – по 1362 грн. (37,79 грн. / Кв.м).

“Все залежить від постачальника і як він зумів домовитися про тариф в НКРЕ. Насправді ніхто не знає наскільки достовірні показники тепловики” зашивають “в тарифи, державний контроль у цій сфері абсолютно відсутня, тому кожен постачальник намагається закласти в ціну для споживача всі свої втрати – реальні і уявні “, – розповів” Країні “глава Житлового союзу Олександр Скубченко.

Звідси і різниця в платіжках. Наприклад, житель Полтави Сергій Корнієнко заплатить за квартиру 47 кв.м 1,8 тис. Грн., А власниця 41 кв.м на Солом’янці в Києві Катерина Маслова – 2,9 тис. Грн. За квартиру в Миргороді Полтавської області Віктору Козоріз прийшов рахунок на 2978 грн. (Опалення – 2 662, решта – гаряча вода).

“Просто покажу цю платіжку за опалення в січні. А потім ще покажу платіжку за лютий. І якщо в березні на виборах нічого не зміниться, то в квітні можна залишитися без квартири”, – написав він на своїй сторінці в Facebook. У Смілі Черкаської області, якій опалення включили чи не останньою в Україні (були проблеми з поставками газу), зараз налічують за опалення до 12 тис. Грн. Про це повідомляють місцеві жителі. “Чудять в Смілі. Там по 12 тис. Деяким за тепло, у кого немає індивідуального опалення, порозкидали, повісивши на них плату за тепло в під’їздах і підвалах, і це при тому, що люди місяць мерзли, коли все міста вже опалювалися”, – зазначає Лариса Соколовська з Черкаської області.

У приватних будинках (де платять за лічильником за газ) платіжки взагалі збивають з ніг. “Приватний будинок. Тільки по газу за січень заплатив 24 000 (двадцять чотири тисячі). Продати або здати в оренду просто не реально. Ринок стоїть!”, – каже відомий Автоюрист з Харкова Володимир Караваєв.

Але найдивніше – платіжки за аналогічні квартири, розташовані в сусідніх будинках, а іноді навіть в сусідніх квартирах, також приходять різні. “В одному і тому ж будинку в різних під’їздах вийшло за одну квартиру 66 кв.м 2595 грн., За іншу таку ж – 3145 грн.”, – пише в Facebook харків’янка Міла Милович.

Формула для розігріву

За словами Костянтина Лопатіна, для нарахувань за тепло, а саме воно зараз найбільше турбує людей, є два алгоритму.

Перший застосовується в будинках без лічильників (таких в Києві 12%) за такою формулою: нормативний тариф множиться на так званий температурний коефіцієнт.

“Справа в тому, що затверджені НКРЕ тарифи справедливі для базової температури, а такою є середньомісячна температура мінус 0,14 градусів. У січні було мінус 4,5 градуса. Отже, застосовувався тариф 1,24, тобто, кияни платили не за 38 , 5 грн., а по 47,85 грн. / кв.м “, – пояснив Лопатин.

Інший алгоритм в будинках з лічильниками – там показники загальнобудинкового приладу обліку ділять на всіх мешканців пропорційно опалювальної площі. Власник квартирних лічильників тепла (а вони є в основному в новобудовах) платять по ним.

Але у всіх випадках на мешканців ділять ще і витрати на опалення місць загального користування (під’їзди) – пропорційно площі квартир.

“Тому навіть якщо у вас в квартирі є індивідуальний лічильник, ви перекрили опалення і поїхали на місяць, все одно прийде рахунок за опалення місць загального користування”, – розповів Лопатин.

Якщо будинок частково обладнаний лічильниками, застосовується складна індивідуальна формула. Причому, за тих, хто вчасно не передав показання лічильника, в результаті заплатять сусіди.

“Так як формули складні й заплутані, лічильники не завжди показують правильно, а реальної площі опалювальних приміщень не знають навіть самі комунальники, час від часу трапляються” сюрпризи “. У нас було чимало скарг з приводу відрізняються вдвічі платіжок на однакові квартири в сусідніх будинках” , – розповів “Країні” керівник адвокатської компанії “Кравець і партнери” Ростислав Кравець.

Експерти кажуть, що комунальники намір “накручують” лічильники, намагаючись таким чином компенсувати свої втрати. Адже для компаній газ подорожчав ще з листопада і по -суті два місяці вони субсидували споживачів. Але, звичайно ж, і про свій інтерес вони не забувають, – упевнений Скубченко. Наприклад, деякі городяни скаржаться, що їм явно “перетапливают” – подають тепла більше, ніж потрібно для комфортної температури в квартирі. В результаті люди сидять з відкритими вікнами, в потім змушені платити рекордні суми за тепло. “На мою квартиру витратили 2,5 одиниць виміру. Температура в квартирі 74 кв.м була 26 градусів. Відкривали всі вікна і маємо до оплати 4366 грн. Незрозуміло чому опалювали вулицю. Напевно, газ зайвий”, – пише в Facebook Наталія Надутік.

І розраховувати на зменшення цифр в платіжках навряд чи варто. Невелику знижку можна буде отримати хіба що на “погодний фактор”, адже за станом на середину лютого особливих морозів в Україні не було. Але навіть при цьому температурний коефіцієнт все одно буде більше 1, адже нуль градусів, від яких відштовхувалися тепловики, формуючи тарифи, для наших зим, швидше виняток, ніж норма. А в подальшому варто готується до “космічним платежах -3”.

Як відомо, згідно з домовленостями з МВФ, українців чекає ще два етапи підвищення цін на газ – з травня і з початку опалювального сезону.

“З травня газ подорожчає ще на 18%, а це значить, що тариф на топлення і воду зросте не менш ніж на 15% ,. Плюс – у вересні нове подорожчання газу і очікуваний перегляд тарифів на електроенергію (постачальники заявляють, що економічно обгрунтований тариф повинен бути вдвічі вище нинішнього). З якими тарифами ми в підсумку увійдемо в наступний опалювальний сезон зараз можна тільки гадати “, – зазначає співзасновник Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

“Не здивуюся, якщо наступної зими за опалення середньостатистичної хрущовки доведеться платити по 5 тисяч гривень на місяць”, – говорить Скубченко.

Заберуть квартиру за борги?

Для багатьох українців суми в платіжках – явно непідйомні. Навіть для тих, хто отримує субсидію.

“Середній розмір субсидії по різних регіонах відрізняється. Найбільше отримують жителі Волинської і Тернопільської областей – до 900 грн. На місяць. Найменше – в Одеській і Херсонській обл. – до 500 грн. Решта люди доплачують самі. Тобто, якщо прийшов рахунок в 3 тис. грн. за опалення, більшу частину потрібно заплатити зі своєї кишені. Навіть якщо дадуть 1,5 тис. грн. монетизувати субсидії, все одно половину потрібно доповісти. А якщо вчасно не заплатиш – просто позбавлять субсидії “, – говорить Олександр Скубченко.

Нагадаємо, що нещодавно Кабмін в черговий раз переглянув умови отримання субсидій і зменшив терміни “дозволеної” заборгованості з двох місяців до місяця. Тобто, прострочивши “космічну платіжку” всього на місяць, ви ризикуєте взагалі вилетіти зі списку субсідіантов.

“Зачистки” вже і так йдуть повним ходом. “На тлі зростання тарифів на природний газ, кількість сімей, які отримують субсидії зменшилася майже в 2 рази (з 6,9 млн в грудні 2017 до 3,9 млн в грудні 2018), а борг населення за житлово-комунальні послуги збільшився майже в 2 рази (з 32,3 млрд грн на початок 2018 до 55,6 млрд грн на початок 2019). Факт стрімкого накопичення боргів населення за ЖКП говорить про те, що не всі українські сім’ї, які потребують субсидії, їх отримують “, – написав на своїй сторінці в Facebook економить Віктор Скаршевський.

Чи варто говорити, що українцям, які не мають субсидій, і зовсім доведеться вибирати – нагодувати дітей або заплатити за опалення.

“Однозначно, борги населення по комуналці, які і так рекордні – майже 55 млрд. Грн. – будуть наростати як снігова куля. По суті, це вже як комунальний податок: якість послуг тільки падає, а платіжки ростуть. Деякі не платять свідомо, а у багатьох просто немає грошей “, – говорить Скубченко.

За словами Ростислава Кравця, нинішній тарифи на тепло і гарячу воду – явно неадекватні і їх можна оскаржити в суді. “Наприклад, недавно суд вже визнав неправомірність київських тарифів за прибудинкову територію. Але ж поки вони діяли комунальники поклали собі в кишеню більше 2 млрд. Грн. Точно так само і з теплом і гарячою водою”, – говорить він. При цьому юрист не радить людям судитися самі. “Краще дочекатися поки тепловики подадуть на вас до суду за несплату, а потім підняти питання про правомочність тарифу і попросити їх розкрити всі складові і їх обґрунтованість”, – говорить Кравець.

“Дивує, чому уряд не займається цією проблемою і чому досі немає жодної кримінальної справи по тарифному питанню, адже зачепитися там є за що. Ми йдемо до того, що в результаті взаємини в комунальній сфері визначатимуть суди – є постанова – людина заплатить, а немає – платити не стане. Зрозуміло, що це загрожує наростанням боргів по комуналці “, – додав він.

Згідно із законодавством, постачальники послуг (крім електроенергії) не можуть відключити споживача від води і тепла, зокрема, взимку. Але зате при наявності боргу в 20 мінімальних зарплат (близько 80 тис. Грн.) Комунальники можуть звернутися в суд і претендувати на квартиру боржника. “Є маса обмежень по виселенню, але тільки якщо це єдине житло родини. Якщо є варіанти – можуть виселити”, – говорить Кравець. Втім, він допускає, що комунальники можуть пролобіювати внесення змін до законодавства. “Думаю, влада зупиняє хіба що загроза соціального вибуху. Якщо почнуть виселяти з квартир за борги, буде комунальний майдан”, – підсумував Кравець.

(Переглянуто 39 разів, 1 переглядів сьогодні)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *