Новини

Правила кредитування зміняться: кому чекати проблем

Всю владу … банкам! В Україні змінюються правила кредитування. Банкіри скаржилися – мовляв, бояться давати гроші, тому що повертати їх дуже складно. Політики – банкірів почули і прийняли для них новий закон. А ось що він принесе позичальникам? І чи не закінчиться все це свавіллям банкірів? Розбиралася Олена Зоріна.

“Лінь, де наші вікна? Он наші вікна, геть, дивись, мама пальчиком показує”.

Кожен день Юля з півторарічним сином дивиться на вікна своєї квартири і боїться, що більше туди не увійде.

“Верхній замок вирваний, нижній був замінений, зараз замок залитий клеєм”.

Уже другий рік молода мама бореться з колекторами.

“Ми передбачили ось такі ось засувки, тому що це постійна процедура і просто постійно чергуємо будинку”.

Цю однушку в спальному районі Києва Юля купила в кредит. Спочатку банк самовільно підняв кредитну ставку. А коли грянув черговий криза, доларову позику сім’ї став – не під силу. Банк йти назустріч відмовився.

“Щомісяця я платила більше тисячі доларів. Працювала на кількох роботах. На момент останнього платежу, це грудень 2014 року, у нас було виплачено 96 тисяч доларів, тобто взято 74, а виплачено 96”, – розповідає Юлія Сагайдак, позичальник банку.

А повинні ще майже 70 тисяч доларів! Так порахували в фінустанові. Щоб вибити гроші – звернулися до колекторів. Спочатку ті погрожували по телефону. Потім – намагалися вибивати двері, перерізали електрику. А недавно сім’ю – виставили на вулицю.

“Ви представники банку? – Так, представники банку …”.

“Здоровезні Дитина, 6-8 чоловік закрили вічко пальцем, вибили замок. У квартирі був чоловік, витягли його з квартири і вдарили об стінку”, – розповідає Юлія Сагайдак, позичальник банку.

При тому, що рішення суду про виселення немає, як і про стягнення боргів – сім’ї вдалося повернутися в квартиру лише через місяць. Допомогли громадські активісти та юристи. Але, зайшовши до хати, Юля жахнулася.

“Речей наших не було. Дитячі речі, особисті, постільна, взагалі – нічого. Ноутбука, планшета, просто нічого немає”.

“Ось там у нас був тайник з грошима, 10 тисяч доларів, його немає”.

У такій ситуації, як Юля, з прийняттям нового закону про кредитування можуть виявитися тисячі позичальників! З банком і колекторами, кажуть юристи, боротися буде просто неможливо.

“В один прекрасний день до вас можуть постукати, це в кращому випадку, якщо постукати і попросять покинути квартиру, в гіршому, якщо ви прийдете з роботи і виявиться, що замки поміняні і в квартирі вже живуть інші люди. Немає необхідності тепер кого-небудь повідомляти, що-небудь доводити позичальникові досить просто прийти до нотаріуса і переоформити квартиру “, – розповідає Арсен Маринушкіна, адвокат.

Пов'язана стаття

І це далеко не всі сюрпризи.

Заощадження плюс зарплата мінус комуналка, проїзд, харчування – залишається дуже мало.

Навіть найпростіша арифметика показує: кредит нині – справа ризикова. Експерти і зовсім брати позику не радять. Хіба щоб насолити родичам або друзям. Гадати не гадай, але з прийняттям нового закону, така позика – гірше будь-якого прокляття. Адже ваші борги можуть лягти саме на плечі близьких.

Вони будуть передаватися у спадок. Чи не хочете виплачувати – прощайтеся з майном померлого. Якщо ж родичів немає, успадкувати квартиру поряд з муніципальною владою зможуть і банки. Зважитеся стати поручителем, теж не розслабляйтеся. Також як і позичальник, будете у відповіді за борги. Причому, навіть якщо банк поміняв процентну ставку або позичальник збільшив кредитний ліміт. А якщо зважитеся добудувати, наприклад, заставний будинок, банк теж в накладі не залишиться, не заплатите за кредитом – буде претендувати на нього цілком. Що важливо – фінустанова зможе самовільно збільшувати кредитну ставку, давши лише місяць, якщо ви не згодні, на погашення боргу повністю.

“Банк через рік підвищує процентну ставку до 20% або ваша знайома йде і підвищує собі кредитний ліміт з 10 тисяч гривень на 20 тисяч гривень, ні банк ні позичальник не повинен брати у вас тепер згоду. Тобто ви будете відповідати за зобов’язаннями позичальника довічно” , – говорить Арсен Маринушкіна, адвокат.

Банкіри хоч і визнають розширення своїх прав, але – заспокоюють. Тим, хто хоче взяти в борг чесно, потрібно буде менше довідок. Фінустанови – отримають доступ до реєстрів.

А посилення торкнуться тільки недоброчесних позичальників. Адже зараз більше половини кредитів – проблемні.

“Для законослухняності позічальніків ВІН только на благо. Треба руйнувати стереотипи про ті, что только там дурень платити за кредити, або там кредити віддають только дурні. Ну, если ти взявши гроші, ти їх повинен віддаті. Зараз усі прогалини та перешкоду усунено и за нашими підрахункамі десь Згідно кредити знізяться до 5 відсотків “, – говорить Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України.

Але економісти не такі оптимістичні. Головну схему махінаторів законодавці якраз не прикрили.

“Найбільша частина банків, яка в Україні збанкрутувала, вона збанкрутувала не в наслідок непогашення кредитів несумліннімі позичальниками. Більшість банків збанкрутувалі внаслідок того, что їх Відверто розкрадалі ВЛАСНИКИ і менеджмент банку. В категорічній форме має буті заборонене так званні кептивних кредитування, тобто кредитування пов ‘ язане їх осіб, цього, нажаль немає “, – каже Борис Кушнірук, економічний експерт.

Коли ж відсоток по іпотеці буде такою як в Європі? 3 відсотки або 5. Експерти, на відміну від банкірів, кажуть: справа не в законі. Потрібно економіку покращувати і приборкати інфляцію.

“Облікова ставка Центрального банку – 17%. У вас процентна ставка буде Вже не 17%, а 22, 25%. .Якщо Національний банк и навдалі буде Проводити політику високих кредитних ставок, а це его політика, то в цьом випадка у вас дешевих кредитів не стану “, – говорить Борис Кушнірук, економічний експерт.

Як буде працювати новий закон, поки – неясно. Документ ще не підписав президент. Позичальникам, якщо вони зважаться на кредит, юристи радять уважно читати умови договору і заздалегідь прораховувати всі суми і оцінювати свої можливості.

Квартиру Юлі, тим часом, банк переоформив на себе і виставив на продаж за 27 тисяч доларів. Але жінка не здається. Тепер щотижня з сином ходить в поліцію. В рамках кримінальних справ проти колекторів – на її житло можуть накласти арешт і зупинити продаж. Подати позов до суду повинен слідчий.

“Скажіть будь ласка, вона сказала, що вона не може зараз говорити. – А чим я можу вам помочь? Если в слідчого знаходяться матеріали, хто може ще підказать кроме неї? – Один слідчий и все? – Так, так”.

Головне, каже Юля, щоб встигли до вступу в силу нового кредитного закону. Інакше, що залишилися в квартирі речі потрібно збирати вже.

“Квартира може піти в будь-який момент”.

Share

Схожі статті

У Києві викрито велику злочинну групу, яка “віджимала” квартири містян

Учасниками злочинної групи є адвокати, приватні нотаріуси, державні реєстратори та інші особи. У Києві викрито велику злочинну… Читати далі

12 місяців тому

Привітання з Днем Народження

Шановний Анатолій Іванович, Київська міська і Київська обласна організації партії "Сила Єдності" вітають Вас з… Читати далі

1 рік тому

Насправді шанс вирішити проблему вже втрачено…

В Європі податки сплатять всі п'ять мільйонів мігрантів. Україна прогавила всі строки, щоб їм допомогти.… Читати далі

2 роки тому

В Україні у квітні підвищать тариф на комуналку: за що доведеться платити більше і як зміняться суми

Українців із квітня чекають нові тарифи на воду: підвищення пройде у два етапи. У результаті… Читати далі

2 роки тому

Шалені відсотки та настирливі колектори: головні проблеми з МФО та що з ними робити

Війна сильно вдарила по платоспроможності населення. Відтак, зросла й кількість потенційних клієнтів мікрофінансових організацій (МФО). З якими… Читати далі

2 роки тому

Нацбанк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів колишнього “Альфа Банку” росіян

Національний банк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів в АТ "Сенс Банк" (раніше "Альфа-банк Україна") –… Читати далі

2 роки тому