Статті

«Готуйте труну»: колектори взяли на озброєння нові методи

Українців стали активно штурмувати колектори навіть через незначні затримки платежів. Повідомлення з погрозами приходять навіть бійцям АТО. Тим часом, крім традиційних обіцянок фізичної розправи і стрічок фотознімків мертвих дітей, колектори взяли на озброєння нові методи. Тепер у боржників самовільно списують кошти з банківських карт, погрожують їх дітям, дзвонять на місце роботи, а також ганьблять перед родичами і друзями в соціальних мережах. Експерти кажуть: вся справа в ослабленні контролю над мікрофінансовими організаціями через реорганізацію відомств, а юристи радять одразу йти до суду.

“Брати, щоб віддати”

До редакції “Вістей” звернулася мешканка Закарпатської області Євгенія Кіс, яка вже кілька місяців живе в страху через погрози колекторів. Жінка розповіла, що вже півтора року є клієнтом різних мікрофінансових організацій.

“У мене захворів родич, і потрібна була велика сума на лікування. Ми з мамою взяли кредит в банку, а коли потрібно було його виплачувати, стали брати мікропозики. В результаті ми закрили банківський кредит і влипли в мікропозики. Спочатку я брала тисячу, потім можна було брати три, потім п’ять і так далі. Найбільша сума у ​​мене була 15,9 тис. грн. А всього позик – 27. Весь час я перекредитовуються. Брала нові позики, щоб віддавати старі. я сама не розумію, як мене в це втягнули. я брала і погашала. На сьогоднішній день я їм вже виплатила близько 150 тис. грн . Але ще 219 тис. грн боргу залишилося. Відсотки ростуть настільки швидко, що я просто не можу більше платити “, – розповіла Кіс.

За її словами, після того як вона вийшла на прострочення, почалися погрози.

“Мені дзвонять по 200 раз в день з різних організацій, обіцяють спалити будинок, надсилають картинки на Viber мертвих дітей. Дзвонять знайомим і родичам. Обіцяють виставити оголошення про надання інтим-послуг з моєю фотографією. Погрожують, що позбавлять мене батьківських прав. Один сказав : я куплю твій борг, а ти готуй своїй дитині і батькам труну. Я тепер не сплю ночами, боюся за дітей “, – каже” Вістям “Кіс.

За її словами, вона готова платити борг, але з умовою реструктуризації.

“Я хочу, щоб суд розбив мені всю суму на частини, і я її погашу за кілька років. Але вони мені прямо кажуть, що в суд йти не хочуть. Замість цього дзвонять і погрожують”, – розповідає жінка.

Історія Євгенії не рідкість. Більш того, крім традиційних методів погроз і шантажу, останнім часом колектори освоїли для себе нову нішу. Вони настирливо телефонують і пишуть друзям, сусідам, родичам, а також вламуються в сторінки позичальників в соцмережах.

Наприклад, як розповідає “Вістям” львів’янка Інна, після численних погроз колекторів вона просто перестала брати слухавку, але ті почали дзвонити рідним і навіть знайшли колишню власницю квартири, у якій зараз живе дівчина.

“Дзвонили навіть жінці, у якої я два роки тому купувала квартиру. Я не знаю, де вони взяли її телефон. Вона мені розповідала, що їй дзвонили і назвали іменами всіх її родичів і стали розпитувати про мене. Потім дзвонили директору на моє попереднє місце роботи і представилися слідчим “, – розповідає” Вістям “Інна.

За її словами, позики вона почала брати з червня минулого року.

“Була важка ситуація. Папа захворів, онкологія. Почалися непередбачені витрати. Спочатку взяла 15 тис. Грн. Я обслуговувала цей кредит до листопада. І за цей час виплатила 70 тис. грн. Щоб погашати відсотки, довелося взяти ще кілька позик. Всього набігло вісім позик. Відсотки божевільні. в одній організації з 6,8 тис. грн позики за три тижні набігло 13,5 тис. грн. за іншими ще більше, так як там взагалі по 4% в день. Коли вийшла на прострочення, почалися погрози , скидали мені на Viber фото зі мною, де я з паспортом фотографувалася, а внизу напис: ” Допоможіть! Вона займалася розпустою і захворіла венеричними захворюваннями “. Говорили, якщо не заплачу всю суму, то розішлють це фото по моїм знайомим в соцмережах. Коли і це не подіяло, мені подзвонив хлопець і сказав, що вони приїдуть до моєї мами і будуть бити її палицями по голові, ламати ноги і руки, а мене змусять на це дивитися. Таке враження, що повернулися в 90-ті “, – розповідає Інна.

Тоді дівчина звернулася в поліцію.

“Але там мені слідчі чітко дали зрозуміти, що не будуть цим займатися. Мовляв, є куди більш важливі справи. Більше години їх вмовляла тільки заяву прийняти”, – нарікає Інна.

Скаржаться на свавілля співробітників кредитних організацій і бійці АТО. Як розповів “Вістям” військовослужбовець ЗСУ Андрій з позивним Санта, в кінці минулого року він взяв позику в розмірі 1,8 тис. грн, а зараз з нього вимагають більш 20 тис. грн. Причому, як розповідає хлопець, крім погроз йому, дзвонять ще і командиру.

“Почали погрожувати мені, рідним, знайомим. Мовляв, ми приїдемо, покалічимо. Дзвінків по 15 в день. Знайшли мобільні командирів, офіцерів. У інших військових гроші з картки почали списувати. У одного товариша по службі бабуся паралізована, так йому говорили, що її винесуть і закопають. Через кілька тижнів я буду в зоні АТО. я їм кажу: приїжджайте сюди. А вони ні в яку, тільки по телефону кричать, матюкаються. Обзивають ніщебродом “, – розповідає Санта.

Ще один військовий Андрій, у якого в цілому вісім позик на 30 тис. грн, розповідає, що колектори навіть дзвонили на роботу до його мамі.

“Дзвонили дружині директора моєї мами, вона вихователь, і говорили, що моя мама з її чоловіком коханці, взяли кредит на двох. Ще дзвонили від імені слідчих Головного управління поліції Хмельницької області”, – говорить Андрій.

Не брав кредит

Нерідко колектори і зовсім намагаються приписувати позики людям, які їх ніколи не брали. Про таку історію “Вістям” розповів підприємець з Миколаївської області Олександр.

Пов'язана стаття

“Минулого літа я отримав лист від MoneyVeo з повідомленням про те, що 22 травня вони оформили на мене кредит. Я дуже здивувався, тому що ніколи не мав справу з подібними організаціями. З цим листом я відправився в поліцію і написав заяву. Але через пару місяців вони закрили справу, вважаючи, що матеріальних збитків не було. Паралельно я спробував пояснити менеджеру організації, що не брав кредит. Сказав, що я приватний підприємець, займаюся тендерами, а тому на ProZorro шахраї могли взяти мої дані і оформити кредит. Він мені пообіцяв розібратися. Після цього місяця три мені ніхто не дзвонив, а потім мені прийшло повідомлення, що нібито мою позику передано колекторам. З того часу мені приходило пару листів з погрозами, що приїдуть п’ять чоловік і опишуть майно. Хочуть, щоб я віддав їм 20 тисяч “, – розповідає Олександр.

Немає контролю

Тим часом по всій країні кредитні організації плодяться як гриби після дощу. При цьому ніякого контролю за їх діяльністю немає. Як розповів “Вістям” блогер- “антиколлектор” Михайло Невзоров, щодня він стикається з десятками подібних випадків по всій країні.

“Ситуація катастрофічна. Всі ці дзвінки і погрози доводять громадян до важких наслідків в плані здоров’я, психічних розладів, люди пишуть, що буквально лізуть в петлю. Повинен бути створений орган, який чітко контролював би відносини між такими організаціями і позичальниками. Наприклад, в Європі колектори дзвонять і кажуть тільки суму, а також дату погашення. у нас же ці негідники лізуть в душу до людини, до родичів, телефонують до школи дітям, ніж паплюжать честь і гідність людини, і займаються здирництвом. Це все створює масшта ву соціальну проблему, яку держава не хоче визнавати “, – нарікає Михайло.

У свою чергу, як каже радник Асоціації українських банків Олексій Кущ, проблема особливо загострилася останнім часом.

“Раніше діяльність мікрофінансових організацій регулювалася Нацкомфінпослуг. Зараз відбувається злиття функцій цього регулятора. Нацкомфінпослуг повинна припинити свою роботу, а ринок фінансових послуг повинен бути поділений між НБУ і Нацкомісією з цінних паперів. Після чого ці фінансові компанії повинні відійти в зону відповідальності Нацбанку. Зараз склалася ситуація, коли один регулятор йде, а другий ще не прийшов. Контроль різко послабився. Тому фінансовий ринок зараз перетворився в дике поле “, – говорить” Вістям “Олексій Кущ.

Крім того, через жорсткість правил кредитування в банках багато українців в принципі не можуть претендувати на банківські кредити, що стало причиною для розквіту мікрофінансових організацій.

“НБУ на регулятивному рівні дуже сильно затиснув банки в плані кредитування. Банки тепер повинні формувати резерви, оцінювати платоспроможність і т. Д. Якщо дотримуватися всіх вимог НБУ, то всіх позичальників, які задовольняють цим вимогам в Україні, умовно можна буде зібрати в одній кімнаті. А потреба в кредитах у населення залишається. через це з’явилося дуже багато фінансових компаній, які заповнили нішу банків “, – пояснив” Вістям “Олексій Кущ.

Що стосується колекторів, то, за словами експерта, вони в принципі знаходяться поза правовим полем.

“Прості громадяни можуть взагалі не звертати жодної уваги на них. Якщо їм загрожують, то потрібно йти в суд. Більш того, в зв’язку з останніми змінами в законодавстві сума нарахованих штрафів і пені не може перевищувати суму основного боргу. Це стосується і банків, і кредитних організацій “, – резюмував Кущ.

Підтверджує його слова і адвокат Іван Ліберман. За його словами, єдина законна функція колекторів – це письмово нагадувати боржникам про залишок боргу, але багато переступають цю межу.

“Якщо ж людині загрожують і вимагають повернути гроші, я раджу звертатися до правоохоронних органів із заявою по ст. 355 КК – примушування до виконання цивільно-правових обов’язків. Якщо ж людина не брав ніяких позик, але на нього їх намагаються повісити, а таке в останнім часом не рідкість, то це вже ст. 189 ч. 3 або ч. 4. Після такої заяви правоохоронці отримають можливість вести негласні слідчі дії, в рамках яких вони мають повне право з’ясовувати, хто дзвонить, звідки і встановити причетних до злочину осіб ” , – казав “Вістям” Ліберман.

Він також зазначив, що активізація колекторів спостерігається сьогодні у всіх без винятку регіонах України.

“Причому дзвінки з погрозами надходять не тільки з підконтрольній території. Все це пов’язано з тим, що правоохоронці не можуть або не хочуть розслідувати злочини, пов’язані з погрозами життю. Зловмисники бачать, що немає жодного засудженого за погрози і дзвонять, а раптом хтось то поведеться і заплатить. Але все це не законно “, – говорить Ліберман.

У свою чергу адвокат Юрій Білоус зазначає, що кредитні організації далеко не завжди самі подають в суд на стягнення заборгованості, тому що з високою часткою ймовірності справа в суді може розвалитися.

“У суді вже з’являється необхідність підтверджувати правомірність розрахунку заборгованості, законності нарахування пені та штрафів, підстав, наприклад, пропущення строків позовної давності. Також потрібно заплатити 1,5% від суми боргу грошових коштів судового збору, професійно вести судовий процес. Це тягне за собою грошові витрати, час. А вони цього робити не хочуть. Людини, на їхню думку, простіше морально задавити шляхом погроз, фізичної розправи. Крім того, суди загальної юрисдикції не доукомплектовані на сьогоднішній день, суддів не вистачає, що істотно збільшує терміни розгляду справи. Крім того, навіть банки часто подають позови з пропуском позовної давності по тілу кредиту, по піні, роблять незаконні обрахування, не пропонують необхідних документів на підтвердження своїх вимог, не показують всі внесені людиною проплати по кредиту. Тому при грамотному юридичному підході такі вимоги можна розбивати і як мінімум зменшувати суми боргу “, – розповів” Вістям “Білоус.

Також, за його словами, нерідкі випадки, коли банки продають кредити колекторам, а паралельно судяться за ними в судах.

“Така ситуація сталася з моїм клієнтом. Але в суді нам вдалося довести, що банк продав кредит колекторам, а тому не має права претендувати на нього. Тепер всі дзвінки припинилися, а суд відмовив банку в задоволенні його вимог в повному обсязі”, – розповів “Вістям” Білоус.

 

Якщо Ви хочете додати свою статтю або новину на сайт Взаємодопомоги, Ви можете це зробити за посиланням – ДОДАТИ СВОЮ НОВИНУ

Share

Схожі статті

У Києві викрито велику злочинну групу, яка “віджимала” квартири містян

Учасниками злочинної групи є адвокати, приватні нотаріуси, державні реєстратори та інші особи. У Києві викрито велику злочинну… Читати далі

12 місяців тому

Привітання з Днем Народження

Шановний Анатолій Іванович, Київська міська і Київська обласна організації партії "Сила Єдності" вітають Вас з… Читати далі

1 рік тому

Насправді шанс вирішити проблему вже втрачено…

В Європі податки сплатять всі п'ять мільйонів мігрантів. Україна прогавила всі строки, щоб їм допомогти.… Читати далі

2 роки тому

В Україні у квітні підвищать тариф на комуналку: за що доведеться платити більше і як зміняться суми

Українців із квітня чекають нові тарифи на воду: підвищення пройде у два етапи. У результаті… Читати далі

2 роки тому

Шалені відсотки та настирливі колектори: головні проблеми з МФО та що з ними робити

Війна сильно вдарила по платоспроможності населення. Відтак, зросла й кількість потенційних клієнтів мікрофінансових організацій (МФО). З якими… Читати далі

2 роки тому

Нацбанк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів колишнього “Альфа Банку” росіян

Національний банк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів в АТ "Сенс Банк" (раніше "Альфа-банк Україна") –… Читати далі

2 роки тому