Банки та фінанси

Колектори доводять українців до самогубств і нових кредитів

Як мікропозики калічать життя людей.

– Днями спілкувався з батьком хлопчика, який взяв пару тисяч гривень в швидкій позиці – на чоловікові лиця немає. Синові 18 років, у нього народилася дитина, і щоб не просити допомоги у знайомих або родичів, хлопець оформив швидку позику. Природно, під божевільний відсоток. Тепер його тато сидить на заспокійливих, а маму – вчительку сільської школи в Закарпатті – не припиняють тероризувати колектори. Залякали все село настільки, що люди щодня ходять до цієї сім’ї і запитують, коли ж вони повернуть гроші, – розповідає “КП” в Україні “правозахисник Богдан Хаустов. Він не перший рік допомагає жертвам колекторів-здирників і кредитних шахраїв вибратися з боргових ям.

Доведуть до самогубства

Ми розмовляємо з ним про мікропозики. Або “грошах до зарплати”, які в останній час можна взяти на кожному розі.

– Онлайн-кредити, мікропозики розраховані на певні верстви населення – людей малоосвічених, безробітних або з простою роботою. Ще це часто студенти, жінки в декреті, люди похилого віку, інші люди, які відчувають фінансову нужду. Всі ті вразливі групи, з якими колекторам або шахраям потім легко працювати. А ще ті, кому складно звернутися в поліцію і знайти адвоката, – продовжує Богдан. – Такі люди бачать всюди рекламу – а у багатьох компаній дуже розумні маркетологи. Ось на білборді Вєрка Сердючка з мамою весело “гуляють на всі” гроші, пропонуючи взяти в борг у компанії швидкої позики. Або інший відомий рекламний ролик: дядя Жора (український комік, рекламне обличчя компанії Moneyveo. – Авт.) З танцюючими єнотами закликає взяти кредит онлайн. Загалом, кругом суцільна спокуса жити красиво.

Мікрокредити видають під шалені відсотки – буває до 1000% річних, і на короткий термін. Зазвичай від тижня до місяця. Якщо позичальник не встигає повернути борг, йому починають дзвонити колектори і нагадувати про непогашений кредит. Доходить до шантажу, маніпуляцій і прямих погроз.

Наприклад, недавно колишній нардеп Ігор Мосійчук розповідав ЗМІ про те, як його 20-річний син Святослав взяв 3 тисячі гривень позики в одній компанії. Коли борг піднявся до 12 тисяч гривень – колектори почали дзвонити знайомим і родичам хлопця і погрожувати, що “доведуть Святослава до самогубства”.

І деяким колекторам таке вдається. Так, 15 лютого в селі Мусіївка Дніпропетровської області 63-річна жінка спалила власний будинок і повісилася. В день трагедії до неї в черговий раз повинні були прийти колектори, щоб “нагадати” про борг по кредиту. Разом з жінкою в будинку проживали двоє чоловіків з інвалідністю: її 40-річний син і 53-річний брат. Обидва загинули під час пожежі, задихнувшись чадним газом.

Схожим чином розібралася зі своїми боргами молода медсестра з Кременчука. Жінці дошкуляли колектори, і, не витримавши тиску, вона ввела собі смертельну дозу медичного препарату. За деякими даними, жінка залишила передсмертну записку, де в своїй смерті просила звинувачувати “вибивачів”.

Правозахисник Богдан Хаустов

Беруть в борг погасити борг

– Дитина 18-ти років ніколи не віддасть гроші, за нього вимагають платити батьків, – пояснює правозахисник. – Колектори це розуміють і починають тиснути: “Що ви за матір, що ви за батько, якщо не можете віддати гроші за дитину”. Людям стає як мінімум соромно. Як максимум – страшно. Тому що поступово родичам і друзям їх дитини починають надходити погрози.

– Інші часті клієнти мікропозик – люди із залежністю, – продовжує наш співрозмовник. – Вони можуть програти гроші в онлайн-казино і ставках на спорт, а взяти кредит, щоб поїсти. Потім ще один, щоб погасити перший кредит. І виходить замкнуте коло. Потім від безнадії такі люди пишуть мені в Фейсбуці: “У мене 15 мікрокредитів, у дружини 10, що нам робити?”.

Третя категорія позичальників – декретні мами, охочі багато заробляти вдома. Наприклад, жінка шукає роботу в інтернеті, потрапляє на мережевий маркетинг або фінансову піраміду. Грошей, щоб купити товар або вступити в співтовариство “успішних людей”, у неї немає. Жінці пропонують взяти мікрокредит. Вона бере. Товар, який вона повинна продати, щоб покрити борг, виявляється в її селі нікому непотрібним. Вона бере кредит, щоб перекрити перший. І пішло-поїхало.

Решта потрапляють у лапи МФО по сильній нужді або дурості.

А що поліція?

– Чому, як тільки люди розуміють, що потрапили в кабалу, вони не звертаються в поліцію? Чому справа доходить до самогубств? – питаю я у нашого експерта.

Пов'язана стаття

– Деякі не вірять поліції, інші бояться, відчуваючи свою провину, або думають: а що люди скажуть, – відповідає Хаустов. – Деякі спочатку намагаються самі “повирішувати” справи. Звертаються в “антиколекторські спільноти” або шукають нового кредитора. Я не кажу, що антиколектори погані, серед них є хороші юристи, психологи, громадські працівники. Але нерідко трапляються шахраї. Вони кажуть боржникам: “У нас є доступ до бюро кредитних історій або до баз МФО (всіх діючих мікрофінансових небанківських кредитних організацій, що видають позики. – Авт.), За певні гроші – приблизно половину суми вашого боргу – ми нелегально вас видалимо”. Звичайно, це обман. Але люди платять. В результаті ніхто їх не видаляє.

Пошуки нового кредиту майже завжди виведуть на аферистів. Вони будуть під різним приводом виманювати у жертви гроші: наприклад, на фіктивну довідку про доходи, на оформлення договору, оплату кредитного донора або юриста. Так людина втрачає залишок грошей або набирає більше боргів, хоча могла б їх витратити на закриття частини кредитів.

– А ще, не доведи господь, якщо боржник або його оточення працює в держустанові (в бюджетній організації), – продовжує він. – Ось тоді починається реальне цькування. Ті, хто збивають гроші в МФО, добре знають, що бюджетні установи, швидше за все, це ігнорувати не стануть. В результаті співробітника-боржника починають цькувати, він не знає, як протистояти тиску, не знаходить підтримки у родичів і знайомих і приймає рішення піти в інший світ. Часто людина оббиває пороги поліцейських ділянок, пише заяви, але у відповідь чує: немає підстав для порушення кримінальної справи, поверніть гроші і вам дзвонити перестануть.

– Досвідчений опер або слідчий подивиться на вас, на заяву, побачить, що жертва не знає Кримінально-процесуального кодексу, не має адвоката і скаже: “Так, я вас дуже розумію, але грошики ви брали? Брали. Ой-ой-ой … а що ж не віддаєте? та ви ж розумієте, ми знаходимося в нашому містечку Н, а ваші вимагачі в Києві. Якщо я все кину і піду туди, хто буде працювати? у мене 30 крадіжок, пару вбивств, у нас таке свавілля, а ви зі своїми проблемами. Може, віддасте борг, а? ” – розповідає Богдан Хаустов.

Тим, на кого кіберзлочинці оформили кредитів за допомогою крадіжки сім-карти, часто копи рекомендують поміняти телефон, банківські картки і не звертати уваги на приниження, погрози та вимагання. Мабуть, так простіше. Крім того, якщо у людини немає доказів – ні записів розмов, ні збитків, ні скріншотів з погрозами, справа не зрушиться з мертвої точки.

Але є рішення, в яких договір щодо мікропозик визнають недійсним, колекторів карають за вимагання, а кіберзлочинців ловлять і віддають під суд.

Як себе убезпечити

Не беріть гроші в компаніях, які пропонують “позики за 5 хвилин”. Краще користуйтеся стандартними банківськими кредитами. Якщо потрібно зайняти 2-3 тисячі гривень, зверніться до родичів або знайомих і візьміть гроші під розписку.

Не підписуйте договір, якщо не розумієте, на яких умовах берете мікрокредит. Співробітники компаній, які оформляють позики, нерідко дають недостатньо часу для того, щоб ви прочитали і вникли в суть угоди, ховають оферти з реальними умовами. Тому, якщо ви не до кінця розумієте, на що підписуєтеся, краще пройдіть повз.

Якщо вам почали дошкуляти колектори – записуйте телефонні розмови, зберігайте скріншоти з погрозами і примусами. Загалом, збирайте докази, пишіть заяву в поліцію. Якщо поліція нічого не робить – оскаржуйте бездіяльність в суді.

Якщо з вас вимагають кредит, який ви не брали – обов’язково поінформуйте кредитні компанії, вимагайте анулювати договір і припинити розпоряджатися персональними даними. Зверніться до правоохоронців.

Не встановлюйте додатків МФО в телефон – часто вони отримують доступ до ваших контактів і інших даних, які можуть використовувати проти вас, в тому числі і кіберзлодії.

Також не користуйтеся сайтами-посередниками, де великий вибір онлайн кредитів. Часто людей заносять в бази і потім набридають дзвінками і повідомленнями – це передбачено умовами використання сервісу.

Джерело: https://kp.ua

Share

Схожі статті

У Києві викрито велику злочинну групу, яка “віджимала” квартири містян

Учасниками злочинної групи є адвокати, приватні нотаріуси, державні реєстратори та інші особи. У Києві викрито велику злочинну… Читати далі

1 рік тому

Привітання з Днем Народження

Шановний Анатолій Іванович, Київська міська і Київська обласна організації партії "Сила Єдності" вітають Вас з… Читати далі

2 роки тому

Насправді шанс вирішити проблему вже втрачено…

В Європі податки сплатять всі п'ять мільйонів мігрантів. Україна прогавила всі строки, щоб їм допомогти.… Читати далі

2 роки тому

В Україні у квітні підвищать тариф на комуналку: за що доведеться платити більше і як зміняться суми

Українців із квітня чекають нові тарифи на воду: підвищення пройде у два етапи. У результаті… Читати далі

2 роки тому

Шалені відсотки та настирливі колектори: головні проблеми з МФО та що з ними робити

Війна сильно вдарила по платоспроможності населення. Відтак, зросла й кількість потенційних клієнтів мікрофінансових організацій (МФО). З якими… Читати далі

2 роки тому

Нацбанк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів колишнього “Альфа Банку” росіян

Національний банк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів в АТ "Сенс Банк" (раніше "Альфа-банк Україна") –… Читати далі

2 роки тому