Держава

Новий податок на доходи українців: коли запровадять і за що доведеться платити

Вже у 2022 році податкова почне перевіряти всі доходи українців. Тим, у кого прибуток не зійдеться із витратами, доведеться сплатити податок. І хоч у своєму Telegram-каналі голова бюджетного Комітету Ради та народний депутат від фракції «Слуга народу» Данило Гетманцев пише, що інформація щодо «нібито перевірок якихось минулих доходів» – це «маячня», виявилося поспішати радіти зарано. 

Інформатор розбирався, навіщо українцям ще один податок, і чому він не торкнеться політиків.

Звідки взявся новий податок

Так звана податкова амністія, а по суті добровільне декларування свого майна фізичними особами,  розпочалася в Україні минулого року. Ще у червні 2021 року президент Володимир Зеленський підписав відповідний Закон. Людям запропонували показати все своє майно та сплатити за нього податок, якщо раніше це майно не оподатковувалося. У період податкової амністії – з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року – всім декларантам знижка – податок за тарифом 5 % від загальної суми.

За словами міністра фінансів України Сергія Марченка та голови бюджетного Комітету Данила Гетманцева, фінансова прозорість – це світовий тренд, тому нічого дивного у нововведенні немає. І ось тут постає головне питання, а що буде, якщо хтось не задекларує своїх доходів до 1 вересня 2022 року? Виявляється, якщо українець вирішить придбати об’єкт, який за вартістю значно перевищує його доходи, податкова поцікавиться, звідки гроші. Якщо громадянин не зможе документально підтвердити походження своїх грошей, його попросять сплатити 19,5% податку (18% ПДФО + 1,5% військовий збір).

«10 років тому можна було просто купити за 1 мільйон гривень готівкою об’єкт, і нічого не треба було пояснювати. 5 років тому стало вже страшніше. Вже прокручували якісь фінансові схеми: просили частину готівкою сплатити без податків, а частину – безготівковим розрахунком. 2 роки тому вже декларували та сплачували податки, але занижували оцінну вартість об’єкта. Нині вже так не вийде. Наприклад, українець за кордоном заробив 300 тисяч доларів і хоче придбати для сім’ї житло у Туреччині, а йому кажуть «звідки гроші?» І ось зараз він може їх легалізувати за 5%, а після того, як скінчиться податкова амністія, за 19,5%. Різниця суттєва. Я впевнений, буде як із вакцинацією. В останні 2 тижні всі побіжать декларувати. А зараз, мовляв, давайте подивимося, як буде», – каже голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. 

У свою чергу експерти підтверджують: декларування та оподаткування справа потрібна. Так, і Міжнародний валютний фонд вимагає від України фінансової прозорості, якщо країна має намір продовжити курс на євроінтеграцію. Але, на думку економістів, Україна зараз не готова до цього. 

“Але, як показує практика інших країн, перш ніж проводити податкову амністію, потрібно спочатку реалізувати податкові реформи, тобто прибрати ті фактори, які заганяють економіку в тінь. У нашому випадку це перш за все податки на працю. Саме високі ставки податків на зарплатні фонди змушують бізнес платити зарплати в конвертах. Щоб їх обілити, потрібно зафіксувати податок приблизно на тому самому рівні приблизно 10%», – каже економіст Олексій Кущ.

Обурений тим, що податкова реформа розпочалася, м’яко кажучи, не з того боку і економіст Борис Кушнірук. Експерт солідарний із колегою, що подібні зміни треба було б впроваджувати після зниження податкового навантаження для малого та середнього бізнесу. 

«Податковий тиск має бути знижено. Інакше не вдасться вивести прибутки з тіні. Ну, дивіться у олігарха Ріната Ахметова, наприклад, витрати на зарплати працівникам становлять 12% доходу. Проблем немає. А у малого та середнього бізнесу – це 90%. Тому потрібно знизити ЄСВ та ПДВ. Зробити ставку 10%. А потім вже все інше», – каже Борис Кушнірук. 

Проте депутати від фракції «Слуга народу» навперебій повторюють, що декларування доходів – світовий тренд. І від цього, мовляв, уже нікуди не подітися. Усім, крім чиновників та політиків. 

Чому політики не сплачуватимуть податки

Крім того, оподаткування надлишків виходить дуже дискримінаційним. Ділиться своєю думкою з інформатором народний депутат від фракції «Батьківщина» Михайло Цимбалюк. 

Пов'язана стаття

«Ця податкова амністія ставить усіх українців у нерівні умови. Коли усі чиновники показали свої статки у деклараціях, вони за це нічого не заплатили. А тут виходить, що люди, які все життя накопичували на квартиру, тепер мають покласти ці гроші у банк та сплатити податок. Несправедливо, адже чиновники просто розкрили свої прибутки і все. Далі ті, хто працює за кордоном. Вони вже там сплатили податки за ці зароблені гроші, а тепер їм ще раз доведеться сплачувати податок, але вже в Україні. Навіщо все це робиться? Казна пуста! У бюджеті просто немає грошей. Потрібно якось наповнювати», – резюмує Цимбалюк.

Такої ж думки дотримується економіст Борис Кушнірук. Загалом експерт підтримує ідею нульового декларування. Мовляв, це потрібно зробити, щоб в Україні з’явилася точка відліку – з якими вихідними даними у майбутньому можна порівняти витрати українців.  

«Бо зараз кожен може сказати, що у 1990 році, наприклад, бабуся подарувала американські долари. Зрозуміло, що це брехня, але податкова не матиме можливості довести протилежне. І ось насправді метою нульової декларації має бути створення нуля, точки відліку. Тобто того періоду, від якого згодом можна буде відштовхнутися і сказати, що жодна бабуся нічого не залишала або просто не задекларували це. Чому я вважаю, що нинішня амністія – це зухвалий грабіж? По-перше, це стосується суто малого та середнього бізнесу та людей, які перебувають на заробітках в іншій країні. І тут маю питання. Вибачте, а президент Зеленський, котрий ухилявся від податків і зберігав свої гроші в офшорах, він подав декларацію і все. Він не розплачуватиметься за ухилення за ставкою 5% або 9%. Тобто до нього претензій немає, а до інших є. І пан Гетманцев. Та відкрийте будь-яку декларацію будь-якого лобіста цього закону. І побачите там мільйонне майно. І я впевнений, що ніхто з них не сплатив податки», – обурюється Кушнірук. 

У цілому ж, згідно із законом про податкову амністію, пропонується таке оподаткування: 2,5 % – на цінні папери; 9% – на те, що об’єкти декларування заробили гроші за кордоном; 5% – на все інше.  

Як і кого перевірятиме податкова

Як роз’яснив голова бюджетного Комітету Данило Гетманцев, доходи до 400 тисяч гривень амністуються автоматично. Тобто українцям не варто повідомляти, що в них є 400 тисяч гривень.

«Автоматично амністується 400 тисяч гривень. І в мене, наприклад, є понад цих 400 тисяч гривень, які амністуються автоматично, ще 20-30 тисяч доларів. У цьому випадку я не раджу брати участь в амністії, тому що навряд чи ця покупка на ці ось заощадження коли-небудь взагалі будеі моніторитися. Це дуже маленька сума для перевірки навіть у разі перевищення. А от якщо сума більша, то людина вже бере на себе відповідальність. І зараз є унікальний шанс вийти у “білу” під 5%. В інших країнах набагато гіршими були умови легалізації доходів», – каже Гетманцев.

А ось самого механізму методів перевірки ще немає. Законопроект про непрямі методи фінансового контролю наразі тільки розробляється Кабінетом Міністрів України. 

“Це буде перевірка всіх великих покупок. Наскільки я знаю, Мінфін пропонує нам розповсюдити це на всі покупки від 1 мільйона гривень. Виходить, що покупки від 1 мільйона гривень пропонується моніторити державною податковою службою та запитувати, звідки у вас ці гроші. Якщо “білих” доходів у тебе достатньо за все твоє життя, щоби підтвердити легальність всього твого майна, жодних проблем у тебе немає. Якщо доходи та заплановані витрати не корелюються, тоді потрібно буде сплатити податок на різницю – 19,5 %», – каже Гетманцев. 

Простіше кажучи, як пояснює економіст Ілля Несходовський, якщо ви за трудову діяльність заробили та сплатили податки з 10 мільйонів гривень, а у вас майна на 15 мільйонів гривень, то виникнуть питання. 

За словами Гетманцева, податкова амністія дозволить поповнити бюджет України на десятки мільярдів гривень. Але економісти вважають, що буму надходжень до скарбниці від податкової амністії чекати не варто. А політологи чекають, коли законопроект зареєструють у Верховній Раді. За словами Олега Пендзіна, до чергових президентських та парламентських виборів ніхто за законопроект не голосуватиме. Інакше для влади це буде фактично політичне самогубство. 

Джерело: https://informator.ua

Підписуйтесь на наш канал в Telegram – будьте в курсі останніх новин!

Також Ви можете Розмістити свою скаргу, статтю або новину на нашому сайті.

Share

Схожі статті

У Києві викрито велику злочинну групу, яка “віджимала” квартири містян

Учасниками злочинної групи є адвокати, приватні нотаріуси, державні реєстратори та інші особи. У Києві викрито велику злочинну… Читати далі

12 місяців тому

Привітання з Днем Народження

Шановний Анатолій Іванович, Київська міська і Київська обласна організації партії "Сила Єдності" вітають Вас з… Читати далі

2 роки тому

Насправді шанс вирішити проблему вже втрачено…

В Європі податки сплатять всі п'ять мільйонів мігрантів. Україна прогавила всі строки, щоб їм допомогти.… Читати далі

2 роки тому

В Україні у квітні підвищать тариф на комуналку: за що доведеться платити більше і як зміняться суми

Українців із квітня чекають нові тарифи на воду: підвищення пройде у два етапи. У результаті… Читати далі

2 роки тому

Шалені відсотки та настирливі колектори: головні проблеми з МФО та що з ними робити

Війна сильно вдарила по платоспроможності населення. Відтак, зросла й кількість потенційних клієнтів мікрофінансових організацій (МФО). З якими… Читати далі

2 роки тому

Нацбанк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів колишнього “Альфа Банку” росіян

Національний банк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів в АТ "Сенс Банк" (раніше "Альфа-банк Україна") –… Читати далі

2 роки тому