Документи

Що робити, якщо ваша нерухомість раптом стала не вашою

У наших реаліях може статися що завгодно. Так, власник нерухомості може якось прокинутися і з подивом виявити, що позбавлений прав власності. Що робити в цій ситуації? Зрозуміло, діяти! Але діяти треба грамотно.

Як таке можливо?

Припустимо, ви володієте квартирою, будинком або офісним приміщенням. Відповідна інформація внесена до реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджує ваше право власності і дає вам гарантію з боку держави. При цьому об’єкт нерухомості може бути відчужений третій особі – без вашого відома і згоди. Яким чином? Схема, на жаль, відпрацьована дуже чітко. До останнього часу в Україні при комунальних підприємствах діяли державні реєстратори, які мали доступ до реєстру і право здійснювати різного роду дії, в тому числі перереєстрацію права власності. Цим інструментом активно користувалися недобросовісні громадяни, компанії і колектори. Причому користувалися багато років – аж до вступу в силу “антирейдерського” закону 2 листопада 2019 року. І, на жаль, з наслідками “роботи” таких корумпованих реєстраторів доведеться розбиратися ще дуже і дуже довго.

Як діяти?

Однозначно боротися за свої права. Перш за все, треба з’ясувати, яким способом відбулося відчуження права власності.

Якщо відчуження права власності відбулося через рішення держреєстратора

Тут є сенс звернутися до Комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Мін’юсті України або до суду.

Звернення до Комісії. Переваг три. Перше – оперативність. Справи тут розглядаються досить швидко (максимум 45 днів), і при наявності кричущих порушень в діях держреєстратора, його рішення тут же скасовується шляхом видачі відповідного наказу. Друге – відсутність витрат. Законом не визначено ні мито, ні будь-якої іншої платіж, який заявник зобов’язаний внести для розгляду справи. Третє – простота виконання. Рішення Комісії не має на увазі звернення з ним в будь-які інші інстанції – наказ виконується самою Комісією, а права власності відновлюються в реєстрі і визнаються за законним власником. Термін звернення до Комісії становить 60 днів з моменту здійснення незаконної реєстрації, або з моменту, коли законний власник про це дізнався (очевидно, що ці дві дати можуть не збігатися). Тут вкрай важливо правильно скласти і оформити скаргу, відобразивши в ній всі істотні нюанси – характер і суть порушення, обґрунтування незаконності процедури, посилання на нормативну базу і т.д. Результат багато в чому залежить від професіоналізму юриста, що займається підготовкою такої скарги.

Якщо Комісія, розглянувши скаргу, з якихось причин відмовляє в її задоволенні, слід оскаржити таке рішення в суді – на це законом відводиться 6 місяців з дня винесення рішення, яке відразу вступає в законну силу. Звернення можливо за правилами адміністративного судочинства. Розмір судового збору залежить від кількості вимог в адміністративному позові. В окремих випадках варто опрацювати питання про заходи забезпечення позову – наприклад, про призупинення дії наказу комісії, поки справа перебуває на розгляді в суді.

 Звернення до суду. Є можливість, минаючи Комісію, відразу звернутися до суду з позовом про скасування запису про реєстрацію права власності на нового власника. Підсудність і підвідомчість такої справи залежить від суб’єктного складу, від місця знаходження майна і так далі. Слід зазначити, що звернення до суду – задоволення не дешеве. Розмір судового збору залежить від обраного способу захисту (майновий або немайнову позов), суду (загальної юрисдикції або господарський), кількості вимог. Для прикладу, звернення фізособи з одним немайновим вимогою до суду загальної юрисдикції обійдеться в 768,40 грн. (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб). В даному випадку питання забезпечення позову варто вкрай гостро – треба докласти максимум зусиль для накладення арешту і заборони здійснення будь-яких дій щодо майна. Це може запобігти його подальші перепродажу.

Пов'язана стаття

У сухому залишку отримуємо два позови: про оскарження наказу Комісії та про скасування незаконної перереєстрації права власності. Тільки так можна захистити права і законні інтереси позивача.

Якщо відчуження права власності відбулося за рішенням суду

Тут шлях один – скасування незаконного рішення суду будь-якими способами. Це може бути подача апеляції, скасування заочного рішення і так далі. У цьому випадку все дуже індивідуально.

Як би там не було, за фактом незаконного відчуження права власності не зайвим буде звернутися в правоохоронні органи із заявою про вчинення кримінального правопорушення і про порушення кримінальної справи. В такому випадку на спірне майно може бути накладено арешт, що допоможе зберегти його від неправомірного подальшого відчуження до вирішення питання по суті.

Шанси на вдалий результат, зрозуміло, при правильному оформленні всіх документів і дотриманні всіх процедур, дуже високі. Як показує практика, при розгляді такого роду справ суди схильні вставати на захист громадян, незаконно позбавлених своїх прав власності.

Що може піти не так?

Якщо підійти до захисту своїх прав непрофесійно – пропустити термін подачі позову, скарги, завантажити зразок форми звернення до Комісії з інтернету, вибрати не той спосіб захисту, що не продумати алгоритм дій і т.п., – можна втратити дорогоцінний час. За цей час незаконні власники цілком можуть продати і перепродати вашу власність кілька разів, розділити її, тим самим створивши нові об’єкти матеріального права, завдати шкоди вашому майну і навіть знищити його. У цьому випадку відновлення прав володіння, користування і розпорядження об’єктом нерухомості буде багаторазово утруднено.

Будьте пильні і готові захищати свої права.

Джерело: https://antikor.com.ua

Share

Схожі статті

У Києві викрито велику злочинну групу, яка “віджимала” квартири містян

Учасниками злочинної групи є адвокати, приватні нотаріуси, державні реєстратори та інші особи. У Києві викрито велику злочинну… Читати далі

1 рік тому

Привітання з Днем Народження

Шановний Анатолій Іванович, Київська міська і Київська обласна організації партії "Сила Єдності" вітають Вас з… Читати далі

2 роки тому

Насправді шанс вирішити проблему вже втрачено…

В Європі податки сплатять всі п'ять мільйонів мігрантів. Україна прогавила всі строки, щоб їм допомогти.… Читати далі

2 роки тому

В Україні у квітні підвищать тариф на комуналку: за що доведеться платити більше і як зміняться суми

Українців із квітня чекають нові тарифи на воду: підвищення пройде у два етапи. У результаті… Читати далі

2 роки тому

Шалені відсотки та настирливі колектори: головні проблеми з МФО та що з ними робити

Війна сильно вдарила по платоспроможності населення. Відтак, зросла й кількість потенційних клієнтів мікрофінансових організацій (МФО). З якими… Читати далі

2 роки тому

Нацбанк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів колишнього “Альфа Банку” росіян

Національний банк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів в АТ "Сенс Банк" (раніше "Альфа-банк Україна") –… Читати далі

2 роки тому