Банки та фінанси

Як Альфа-Банк вибиває неіснуючі борги і корумпує поліцію і прокуратуру в Україні

У банківському клієнтському середовищі розгорівся гучний скандал: позичальники, поручителі, їх партнери, скаржаться на сплеск незаконних методів примусу до сплати за недоведеними борговими зобов’язаннями з боку «Альфа-Банку». Причому, у якості колекторів виступають … поліція і прокуратура, яким, за інсайдерською інформацією, банк таємно платить за «послуги рекету».

За повідомленнями численних жертв переслідування, з боку менеджменту «Альфа-Банку» в хід ідуть погрози, залякування, порушення кримінальних справ за надуманими фактами, а також проведення в ході їх розслідування безпідставних обшуків, вилучення та арешт майна фізичних і юридичних осіб.

Експерти підозрюють, що новий топ-менеджмент задіє методички російських колег з «Альфа-Банку», які вже давно не гребують протиправними способами тиску на клієнтів. У ситуації розбиралися журналісти-викривачі корупції порталу «Наголос».

Банк страху і рекету

Взагалі українську банківську систему не можна назвати зразком надійності і доброчесності. Вітчизняний фінансовий ринок ще не оговтався від останнього «банкопаду», коли лопнули, збанкрутували, або просто зникли десятки банків, прихопивши мільярди клієнтських коштів. Тисячі людей досі стоять в чергах ФГВ, в надії повернути свої кровні гроші. Однак на тлі кризи яскраво проявилася й інша сторона медалі, а саме – жорстке, часто протизаконне, навіть бандитське ставлення до сумлінних позичальників і кредитоутримувачів. Багато клієнтів зіткнулися з форменим рекетом, коли банки стали вибивати борги в стилі мафії.

Доступність інтернет-майданчиків для комунікацій, відгуків, наявність форумів, соцмереж, де відбувається обмін корисним досвідом і проблемними історіями, дозволяє моніторити ситуацію і складати в цілому об’єктивну картину по заданій проблематиці.

Наприклад, для «Альфа-Банку» погрожувати ганьбою і блокуванням рахунків близьких вам людей – це норма!

Або переслідувати людину по чужих боргах

І, мабуть не випадково, судячи з результатів експертного моніторингу, абсолютним лідером по незаконному тиску на клієнтів серед фінансових установ в Україні з 2019 року став «Альфа-Банк». Це легко перевірити, порівнявши кількість і щільність негативних відгуків і коментарів про діяльність «Альфа-Банку» на різних форумах, пабліках, соцмережах і по ключових запитах в Google. Причому, про будь-які підступи конкурентів, підступи скривджених колишніх співробітників або злісних неплатників мови бути не може. Бо переважна більшість «шкідливих історій» – з реальними фактами, докладними промальовуваннями і багатогранними подробицями по суті. І кількість народних скарг саме по «Альфа-Банку» в останні кілька років в порівнянні з іншими банками – просто зашкалює.

Не секрет, що імідж і стиль будь-якого поважаючого себе банку, в першу чергу, формується за методами роботи з клієнтами. У випадку з «Альфа-Банком», судячи з численними свідченнями це: нав’язливо пропонувати послуги, вводячи в оману, ховати реальні умови договору / контракту, бути максимально агресивним при поверненні боргу, не відповідати на листи по суті і не намагатися вирішити проблему законним способом . Ну і, як вишенька на торті – грубо порушувати законодавство країни-резидента і вступати в корупційні зв’язки з представниками силових структур держави заради задоволення своїх фінансових апетитів.

А що можна сказати про банк, збирачі якого загрожують боржникам згвалтуванням і викраденням !!?

Або вимагають в рахунок погашення кредиту продати нирку !!!

Але найголовніше свідчення і красномовний доказ того, що «Альфа-Банк» перейшов червону межу допустимого – це наявність відкритих кримінальних справ щодо незаконних дій менеджменту банку щодо своїх клієнтів. Зокрема, тільки при побіжному аналізі ситуації, ми виявили цілий список відкритих кримінальних справ, в яких представники «Альфа-Банку» і найнятих ним структур грубо порушують права громадян України.

Ось далеко неповний список кримінальних справ останнього часу, в яких безпосередньо замішаний «Альфа-Банк» (№№ 12019100000000486, 1201800020007156, 12018100100012155, 12017100100012741, 12019100010002839, 42019101100000063, 12016040650004823, 12018100010002903, 12019100050003932, 12018100100000742, 12019100060003880, 12019140090003738, 12019040390000025, 12018220300000605, 12019040630001688 , 12019040390000025 та ін.)

У реєстрі судових рішень, до якого є загальний доступ, можна знайти ще «мільйон» кримінальних справ, порушених за заявами банку, або порушених за заявами громадян, які потерпіли від незаконних дій «Альфа-Банку».

Аналізуючи фабули цих справ, можна уявити стиль і масштаб «гріхопадіння». У гонитві за наживою в союзі з корумпованими правоохоронцями та держслужбовцями, ділки з «Альфа-Банку» незаконно переслідують клієнтів і позичальників, часто з надуманих або сфабрикованих мотивів, заволодівають майном, яке їм не належить, діють як рекетири 1990-х років.

За цим показником «Альфа-Банк» набагато випереджає всі фінансові установи країни, і навіть найбрудніші колекторські банди. Але ж ця інформація поки що невідома ні широкому загалу, ні фінансовим колам.

Здавалося б, до чого тут Путін

Чи пов’язано це з тим, що згідно з даними з відкритих джерел, «Альфа-Банк» представляє, по суті, російський капітал «друзів Путіна»?

Та не дадуть нам злукавити українські колеги – в справах, де присутній хоч якийсь натяк на російський капітал, завжди є велика спокуса звинуватити «руку» Москви. Звинуватити Кремль і путінських фінансистів в агресивному захопленні ринків інших країн, і звести всі порушення до політичного контексту. Однак так чинять ті, у кого немає інших аргументів, і хто хоче виїжджати лише на політичній кон’юнктурі.

У нашому випадку абсолютно не обов’язково акцентувати на кремлівських зв’язках кінцевих бенефіціарів «Альфа-Банку» – російських олігархів Михайла Фрідмана, Германа Хана, Олексія Кузмічьова, Петра Авена, і вказувати, що всі вони включені до списку санкцій Мінфіну США, як пособники ворогів США і підозрювані у фінансуванні тероризму.

Експерти впевнені, що якщо «рука» Москви якось і впливає на репутацію даного банку в Україні, то, в першу чергу, через невгамовну жадібність і неохайність його ТОП-менеджменту, який активно практикує незаконні, протиправні методи впливу на своїх клієнтів.

Таємна доктрина або «ти повинен тому, що хочеться нам їсти …»

На тлі рекордного прибутку, який «Альфа-Банк» показав за результатами 2019 року в Україні, такий успіх виглядає досить дивним. Однак якщо копнути трохи глибше, стає зрозумілим, що послужило основою для таких високих показників.

Коли «Альфа-Банк», після угоди ABH Holdings S.A. (Люксембург) з UniCredit Group (Італія) в 2016 році, став власником УКРСОЦБАНКУ і почав проводити злиття, у спадок перейшли і всі зобов’язання по кредитах «Укрсоцбанку». У якийсь момент новий ТОП-менеджмент АБ, мабуть, прийняв якусь таємну доктрину, яка передбачала «потрусити» всіх колишніх клієнтів і їх партнерів, хто коли-небудь брав кредити, мав рахунки в банку, був поручителем і т.п. Винен, не винен, виплатив, не виплатив, є юридичне право чи ні – це, як стало зрозуміло згодом, банк не хвилювало.

А хвилювало, чи є можливість що-небудь отримати, щось відняти, чимось зачепити. Були підняті всі архівні історії з цілого ряду виплачених (погашених) кредитів, або кредитів, термін давності стягнення за якими давним-давно пройшов.

Для забезпечення ефективності, департамент по стягненню кредитів очолила Валентина Скурська. Постраждалі кажуть, що це саме вона – мозковий центр, ініціатор методів вимагання.

Саме з 2018 року «Альфа-Банк» активізував систему вибивання боргів, в тому числі по Укрсоцбанку, за допомогою силових структур, що можна простежити за скаргами клієнтів з 2018 року.

Як вдалося з’ясувати, «обслуговуванням» інтересів банку займається безліч правоохоронців, як середньої ланки, так і верхівка органів прокуратури та поліції; все залежить від «складності завдання», поставленого банком, від рівня опозиції і опору, який можуть надати позичальники банку.

Згідно інсайдерської інформації та скарг потерпілих, куратором корупційних зв’язків банку з правоохоронцями Києва і смотрящим за дотриманням інтересів банку в Києві є начальник відділу прокуратури Києва Олексій Пальчук. Саме він займається організацією виконання всіх замовлених справ проти клієнтів банку. Саме він бере гроші у банку і в подальшому роздає незаконні вказівки своїм підлеглим і співробітникам поліції про кримінальне переслідування позичальників банку.

Ну, і звичайні способи тиску – теж у «Альфа-Банку» в пошані (Розголошення банківської Таємниці, Втрата платежу, шантаж розшуком)

Альфа-Банк: судді – ніхто!

Розрахунок був на те, що багато бізнесменів, багато фірм, злякавшись обшуків, переслідувань, блокування роботи, віддадуть перевагу доплатити, переплатити, заплатити зайве – аби цей страшний сон закінчився і їх залишили в спокої. Деякі так і зробили, хоча в суді могли б розраховувати на рішення в свою користь. Але багато хто не захотіли ставати безмовними жертвами рекетирських наїздів банку, і почали давати здирникам відсіч. Зокрема, як уже писалося вище, було порушено ряд кримінальних справ за фактами незаконних дій проти колишніх клієнтів і партнерів Укрсоцбанку-Альфа-Банку.

Пов'язана стаття

Якщо проаналізувати ці справи, можна побачити схему і основні методи впливу. Серед улюблених методів – підробка документів і вступ в злочинну змову з державними органами (нотаріус, держреєстратор) з метою заволодіння нерухомістю.

Ще один улюблений прийом: вдають, що борг не сплачено, або сплачено не за правилами, нараховують зі стелі величезну пеню і виставляють рахунок. В якості забезпечення цих боргових платіжок видивляються ліквідне майно, яке можна віджати.

Приходять на підприємство, погрожують обшуками й арештами рахунків, а також – обшуками й арештами рахунків партнерів. Будь-який юрист недовірливо хитає головою: «Так вони не мають права, це незаконно, суд ніколи на таке не піде!». Звичайно, не мають права, звичайно, це жахливо протизаконно. Звичайно, суд (навіть наш, український) на таке не піде! Але так думати може тільки молодий і недосвідчений юрист. Інакше розумів би, що подібні схеми вже давно провертають в Україні за допомогою корупційних зв’язків.

В тому-то й справа, що доктрина «Альфа-Банку» по стягненню боргів фактично виключає СУД, як єдиний законний метод досягнення результату. Що їм суд, їм потрібні гроші тут і зараз! Тому в справу йдуть всі найбрудніші методи колекторських фірм, як-то – розголошення банківської таємниці, шантаж розшуком, погрози родичам, знайомим і т.п. Але на відміну від простих колекторів, які не мають права діяти, тут тиск підкріплено реальними (нехай і такими що незаконно застосовуються) повноваженнями співробітників правоохоронних органів виконувати свої погрози!

«Такі дії «Альфа-Банку» по відношенню до своїх колишніх клієнтів, до позичальників неприпустимі в правовій державі, і порушують цілий ряд, як українських законів (Цивільний кодекс України, Господарський кодекс України, Кримінальний кодекс України, Закони України «Про іпотеку», «про виконавче провадження», «про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого в якості забезпечення кредитів в іноземній валют»), так і міжнародних конвенцій (Конвенція про захист прав людини і основних свобод, Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права)», прокоментував ситуацію адвокат Станіслав Мельник.

«В порушенні клієнтської етики, звичаїв ділового обороту, і в жорстких методах стягнення боргів помічені багато банків. Однак «Альфа-Банк» значно перевершив своїх колег. На мій погляд, «Альфа-Банк» вдається до таких незаконних методів, тому що розуміє, що в суді у нього немає перспектив виграти ці справи.

Викликають обурення самі методи тиску – вступ банку в корупційний зговір зі співробітниками правоохоронних органів, з метою використовувати службові повноваження для залякування людей! Це грубе попрання законів, прав людини і Конституції України. Це неприпустимо в правовій державі, і подібні випадки необхідно виявляти і припиняти. Тенденція останнього часу – загрозлива, «Альфа-Банк», судячи з кількості порушених кримінальних справ, поставив такі справи на потік. Але більшість людей не збираються здаватися і потурати здирникам. Одна з показових історій порушення закону «Альфа-Банком» – це гучна справа про переслідування навіть не боржника, а його далекого родича по боргу, права на стягнення якого були втрачені ще в 2014 році. У цій справі яскраво проявилася корупційний зв’язок між «Альфа-Банком» і правоохоронними органами, коли на підприємство (офісний центр), засновником якого є родич колишнього клієнта (позичальника) банку, прийшли поліцейські і стали погрожувати обшуком і виїмкою документів у всіх, хто знаходиться в офісі, якщо боржник не погасить неіснуючий борг! Розуміючи, що в суді у банку по цій справі немає жодної перспективи на щось розраховувати, вони вибрали шлях погроз і тиску. У Банку не хочуть йти на контакт, не намагаються знайти компроміс, і таке враження, що не збираються вирішувати спірні питання законними методами. Але це тупиковий шлях, який здатний лише нашкодити банку.

Так само вони роблять і в інших, знайомих мені справах про колишніх клієнтів і боржників, де не мають юридичних підстав на що-небудь претендувати. Упевнений, «Альфа-Банк» сильно ризикує репутацією і якщо не припинить вимагання, то може потрапити в гучний скандал і набути іміджу банку, з яким ніхто не захоче більше мати справи ні в Україні, ні за кордоном », – вважає юрист.

Адвокат розповів, що в даний час всі зловживання і порушення прав людей з боку прокуратури і поліції за вказівкою «Альфа-Банку» задокументовані, а відповідні скарги і адвокатські запити направлені до вищих контролюючих органів, Офіс Генерального прокурора, ДБР, НАБУ і інші профільні структури.

Крім того, за даними розслідування, особливо завзяті прокурори, які ініціюють тиск і переслідування людей за вказівкою «Альфа-Банку», тільки недавно пройшли атестацію. Новому керівництву Офісу Генерального прокурора буде дуже цікаво дізнатися, чим займаються їхні підлеглі на службі у «Альфа-Банку», а також – скільки грошей було заплачено за настільки специфічні послуги.

Що далі? Дізнаються в Лондоні і Мадриді!

Керівництво «Альфа-Банку» мабуть розраховує, що в Україні, так само як в Росії, представники силових структур виступають в ролі всесильних і безкарних вершителів доль. Що змагатися з ними ніхто не посміє, і люди віддадуть перевагу заплатити те, що від них вимагають, аби їм дали спокій, навіть якщо вимоги банку абсолютно незаконні і абсурдні за своєю суттю. Однак Київ – це не Москва: свобода слова і громадський резонанс поки мають в Україні значну вагу.

Але найважливіше, що «подвиги» українського менеджменту «Альфа-Банку» неминуче придбають міжнародний резонанс. А ось тут вже буде не до жартів, адже фінансові потоки керуючого холдингу тісно переплетені з фінансовою системою ЄС.

А для Європейської фінансової системи набагато важливіше навіть не походження капіталу, а дотримання законів – як міжнародних, так і законів країни-резидента, в якій банк діє. В даному випадку – України. І ось тут порушення з боку «Альфа-Банку» по відношенню до своїх клієнтів такі, що їх неможливо ігнорувати.

З іншого боку, цілком можливо, що в ТОП-менеджменті керуючого холдингу з Люксембургу, навіть не підозрюють, які оборудки і корупційні схеми провертають їх підлеглі в Києві. Тим гірше для них.

Однак, зловживання ТОП-менеджменту «Альфа-Банку» щодо колишніх клієнтів і партнерів досягли настільки критичної точки, що можуть стати темою доповідей на найближчих найбільших міжнародних конференціях по банківській і фінансовій безпеці. А саме, в Лондоні (BankSec 2020) і Мадриді.

Як стало відомо нашій редакції, відповідні заявки вже направлені в оргкомітети цих форумів. Ініціаторами виступили члени Асоціації постраждалих від незаконних дій колекторського відділу «Альфа-Банку» (ДКБ-АЛЬФА-Банк-УКРСОЦБАНК), спільно з рядом громадських та юридичних організацій. В якості заявленої теми планується спеціальна доповідь про методи стягнення боргів «Альфа-Банком» на прикладі кредитів «Укрсоцбанку», що перейшли у спадок в «Альфа-Банк». А також про можливі методи протидії та попередження таких колізій в майбутньому.

Зокрема, як повідомило джерело з ГО «Громадський контроль банків», буде досліджена технологія вимагання за неіснуючими кредитними зобов’язаннями, яку в «Альфа-Банку», з подачі Валентини Скурської, стали масово застосовувати з 2018 року.

Уявіть, як відреагують міжнародні фінансові і банківські кола, коли на впливовому Лондонському форумі з фінансової безпеки доповідач виступить з докладним описом банківського ноу-хау «Альфа-Банку» – а тема доповіді буде звучати «Нові віяння в концепції стягнення безнадійних боргів – досвід залякування клієнтів за допомогою прокуратури і підроблених документів про право власності … ».

Європейські банкіри і фінансові регулятори ще можуть злегка закрити очі на походження капіталу. Але терпіти здирників і «фальшивомонетників», які підробляють документи на право власності, в своїх рядах точно не стануть! Немає сумнівів, що такий скандал буде громом серед ясного неба і різко ускладнить будь-які угоди і відносини холдингу на міжнародній арені.

Більш того, господарям «Альфа-Банку» і партнерам в Люксембурзі варто потурбуватися реальною загрозою стрімкої втрати репутації і, як наслідок – масового відтоку клієнтів і капіталу з банку. А це неминуче станеться, якщо широкого розголосу набуде той масштаб незаконних дій, який відбувається в даний час.

Більш того, навіть якщо «Альфа-Банку», ціною репутаційних і фінансових втрат вдасться зам’яти скандал в Україні, припинивши корупційні дії з прокуратурою і поліцією, підмазавши НБУ, МІНФІН і ФГВ, то наслідки такого скандалу на міжнародній арені для всього холдингу можуть стати катастрофічними .

Втім, до Лондонського і Мадридського форумів ще кілька місяців. А поки керівництву холдингу в Люксембург були спрямовані журналістські запити, з вимогою прокоментувати кричущі факти незаконного переслідування колишніх клієнтів «Альфа-Банку» за допомогою найнятих працівників правоохоронних органів. Буде дуже цікаво дізнатися, що думають європейські фінансисти і як вони сприймуть цю інформацію.

Накоїли – доведеться відповідати!

У світлі оприлюднених фактів, буде дуже цікаво дізнатися офіційну позицію ТОП-Менеджменту та керівництва холдингів ABH Ukraine Limited (Кіпр) і ABH Holdings S.A. (Люксембург), які є власниками контрольного пакета акцій «Альфа-Банку». А також їх бізнес-партнерів, колишніх власників УКРСОЦБАНКУ – групи UniCredit Group (Італія).

Адже одна справа, якщо корупційні зв’язки і методи менеджменту «Альфа-Банку» допомагають нарощувати прибуток, здійснювати вдалі угоди і залучати нових клієнтів. І зовсім інша, коли ці методи залучають банк в найбільший міжнародний скандал, який загрожує втратою репутації, величезними збитками і може привести до краху всіх систем холдингу …

І в цьому випадку, вже не вдасться списати все на провокації або підступи конкурентів, адже докази злочинних дій менеджерів «Альфа-Банку» занесені до державного реєстру кримінальних справ!

Як би там не було, даний скандал покаже дві речі: чи здатне керівництво ABH оперативно і адекватно реагувати на критичні ситуації в підрозділах холдингу. Або ж варто готуватися до найгіршого.

Наші колеги з «Антікорупційна Ініціатива», які також паралельно досліджували цю тему, разом з іншими ЗМІ готують ряд журналістських запитів до керівництва холдингу ABH – в Люксембург, Італію, Міжнародну асоціацію прокурорів. Відповіді на питання будуть враховані при підготовці доповіді на міжнародних конференціях в Лондоні і Мадриді.

Зокрема, за нашими джерелами, три найголовніших питання керівництву холдингу АВH (Люксембург) в особі виконавчого директора Ендрю Бакстера будуть звучати так:

  • Чи знають в Люксембурзі, що за результатами незаконних дій їхніх колег з «Альфа-Банку» з відділу по стягненню боргів (керівник Валентина Скурська) за останній рік в Україні відкрито кілька десятків кримінальних справ?
  • Чи вказаний метод підкупу співробітників правоохоронних органів з метою тиску на колишніх клієнтів «Альфа-Банку», як пріоритетний спосіб для стягнення боргу перед методом судового розгляду?
  • Чи правда те, що в українському офісі «Альфа-Банку» передбачений спеціальний бюджет для підкупу співробітників української поліції і прокуратури з метою переслідування боржників?

Світлана Громова, Андрій Скрипник, за матеріалами кримінальних проваджень і відкритих інтернет-джерел, спеціально для «Наголос»

Джерело: https://nagolos.com

Share

Схожі статті

У Києві викрито велику злочинну групу, яка “віджимала” квартири містян

Учасниками злочинної групи є адвокати, приватні нотаріуси, державні реєстратори та інші особи. У Києві викрито велику злочинну… Читати далі

1 рік тому

Привітання з Днем Народження

Шановний Анатолій Іванович, Київська міська і Київська обласна організації партії "Сила Єдності" вітають Вас з… Читати далі

2 роки тому

Насправді шанс вирішити проблему вже втрачено…

В Європі податки сплатять всі п'ять мільйонів мігрантів. Україна прогавила всі строки, щоб їм допомогти.… Читати далі

2 роки тому

В Україні у квітні підвищать тариф на комуналку: за що доведеться платити більше і як зміняться суми

Українців із квітня чекають нові тарифи на воду: підвищення пройде у два етапи. У результаті… Читати далі

2 роки тому

Шалені відсотки та настирливі колектори: головні проблеми з МФО та що з ними робити

Війна сильно вдарила по платоспроможності населення. Відтак, зросла й кількість потенційних клієнтів мікрофінансових організацій (МФО). З якими… Читати далі

2 роки тому

Нацбанк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів колишнього “Альфа Банку” росіян

Національний банк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів в АТ "Сенс Банк" (раніше "Альфа-банк Україна") –… Читати далі

2 роки тому