Комунальні хроніки

Буде біда: українці шоковані сумами “монетизованих субсидій”

Широко розрекламовані владою субсидії “живими” грошима виявилися з сюрпризом.

Нагадаємо, що з 4 березня в країні офіційно стартувала виплата монетизованих субсидій. Листоноші “Укрпошти” почали розносити людям гроші разом з пенсіями. А з 12 березня компенсації за комуналку перераховує і “Ощадбанк”. Там відзвітували, що тільки за один день перевели громадянам близько 300 млн гривень.

Втім, з грошовими субсидіями не все так гладко. Соцмережі переповнені обуреними відгуками громадян, які вже встигли їх отримати.

По-перше, багато виявили, що “монетизувати субсидії” на оплату рахунків явно не вистачає. І потрібно додавати відсутню суму з власної кишені, а така можливість є далеко не у всіх. Це при тому, що спочатку монетизовані субсидії замислювалися як спосіб змусити громадян економити, мовляв, якщо знизити витрату води, електрики і тепла, то “зайві” гроші можна залишити собі (наприклад, витратити на енергоефективність або просто проїсти).

“На виконання доручення президента Порошенко отримала Ніна Андріївна монетизувати субсидії 1698 гривень. А на виконання іншого доручення того ж Порошенка, заплатити їй доведеться 2042 гривень. І це тільки за опалення. Ось і думає Ніна Андріївна – НЕ позичить їй Порошенко 344 гривень ?! відсотків під 25 – як споживчий кредит “, – іронізує екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко, демонструючи платіжку пенсіонерки і” лист від президента “з повідомленням про нараховану їй” монетизувати субсидії “.

По-друге, спливли нюанси, про які субсідіанти навіть не здогадувалися. “Очікуючи гроші субсідіантов, банки ще більше підняли комісію (за оплату комунальних послуг – Прим. Ред.), В тому числі і держбанки. Ми останні гроші віддаємо за комунальні платежі, а з нас держава ще й комісію дере. Від імені пенсіонерів прошу дати нам можливість платити комунальні платежі без комісії в держбанках навіть в скажених чергах (як при інших президентах) “, – написала в Facebook одеситка Валентина Савіна.

По-третє, платити за рахунками громадянам тепер потрібно самостійно, а постачальники послуг просять зробити це до 20 числа, інакше буде дорожче. Але багато українців отримають пенсію (а разом з нею і монетизувати субсидію) тільки після 20 березня, тобто, автоматично переплатять за комуналку.

“Пенсія у мене 25 числа! Як сплатити комунальні до 20 числа ??? У мене мінімальна пенсія !!!!”, – пише в соцмережах Тетяна Курсина.

Але головний сюрприз – попереду. “Серйозно вважати, що загнаний в кут жебрак пенсіонер, отримавши” монетизувати субсидію “, побіжить” проводити енергоефективні заходи “, а не в аптеку за ліками або в магазин, може або повний ідіот, або кінчений цинік. Наслідки цієї цинічної провокації будуть вкрай негативними “, – написав на своїй сторінці в Facebook екс-міністр ЖКГ і глава Спілки власників житла Олексій Кучеренко.

“Буде біда! Не знаю, чи отримає президент Порошенко очікуваний піар, але борги по комуналці до кінця опалювального сезону будуть просто зашкалювати”.

Заощадити або доплати

“За результатами підрахунків в Пересічний київської хрущовці, в березні частина домогосподарств отримали субсидії в межах 1200-1644 гривень за лютий. Вони покривають до 70% рахунку по комуналці”, – написав у Facebook киянин Валерій Рудь.

Якщо врахувати, що середня платежу в Києві за двокімнатну квартиру в 50 кв.м становить близько 3 тисяч гривень, виходить, що, як мінімум, тисячу гривень потрібно віддати з власної кишені.

Власне, урізання суми субсидій йде вже давно. З подачі уряду з’явилася так звана “обов’язкова частина”, яку потрібно заплатити самостійно, і, власне, сама компенсація від держави, яку раніше перераховували постачальникам послуг безпосередньо.

За даними Держстату, на січень 2019 року субсидії отримувало 3,6 млн домогосподарств. При цьому середня сума нарахованої в січні субсидії становила в середньому по країні всього 915,9 гривень. Це на 21,3% менше, ніж за аналогічний період минулого року, – йдеться в звіті Держстату.

Пов'язана стаття

У містах ця цифра ще нижча – 840,6 гривень, в селах трохи вище – 1051,7 гривень. Найменше компенсація по комуналці виявилася в Миколаївській (531 гривень), Дніпропетровській (614 гривень), Сумській (619 гривень) областях. Найвищі субсидії в Волинській (1366 гривень), Рівненської (1311 гривень), Львівської (1216 гривень) областях. У Києві середня субсидія – 850 гривень. При цьому мінімальний рахунок за комуналку в столиці – вище, як мінімум, удвічі. По суті, цих грошей вистачить, щоб заплатити за опалення скромною одинички площею в 20 кв.м. Решта послуг доведеться оплачувати зі свого кармана.

Теоретічно сума субсидії налічується виходять з соціальних норм споживання. Наприклад, по опаленню це 13,65 кв.м на людину плюс 35,22 кв.м на сім’ю, по газу – 3,29 куб.м / чол., По холодній воді – 2,4 куба, по гарячій – 1 , 6 куба, з електрики – 70 кВт / год на одержувача плюс по 30 кВт / год на кожного члена сім’ї. Враховується також середній дохід домохозяйства.

Але на практиці субсидію нерідко налічують “зі стелі”. При цьому, що цікаво – в березні людям прийшли повідомлення про отримання живими грошима менших сум, ніж їм перераховували в лютому безготівково. Різниця суттєва – 100-300 гривень, але для вважають кожну копійку пенсіонерів це відчутно.

“Зменшують розмір субсидії, а тарифи зростають, у моєї мами пенсія 2000, за одне опалення потрібно заплатити 1900 субсидії дали на опалення 1100, а ще потрібно заплатити за газ, так як варто лічильник на будинок, то субсидія теж не покриває витрати “, – написав у Facebook Юрій Калініченко.”

Це цілком передбачувано, адже звідки беруться цифри по субсидії – взагалі незрозуміло. А значить вони таким же таємничим чином можуть збільшуватися або зменшуватися . По всій видимості, виріши і трохи заощадити. Але якщо раніше одержувачу доводилося оплачувати тільки свою обов’язкову частку, але тепер – весь рахунок. Громадянам вже масово приходять платіжки, де замість суми субсидії проставлені нулі. По-суті, людей залишили один на один з монополістами і церемонитися ника НЕ ​​буде “, – говорить глава Житлового союзу України Олександр Скубченко.

За словами Кучеренка, говорити про масове урізання монетизованих субсидій поки рано. “Потрібно збирати й аналізувати інформацію, вивчати всі конкретні випадки”, – говорить він. Не виключено, що менші суми субсидій пов’язані з особливостями календарного періоду – зараз люди отримують компенсації за лютий, який коротше інших месяцев.

Але українці мають ще один варіант – економити. Власне, саме на економії (і вкладенні зекономлених коштів в енергоефективні заходи, скажімо, утеплення будинку або заміну вікон).

“Мешканці багатоповерхівок, в яких немає індивідуальних теплових лічильників, не можуть регулювати споживання тепла. Таких – 70%. Але інші цілком можуть сидіти при плюс 14 і обходиться без гарячої ванни. Втім, не виключено, що до наступного опалювального сезону, коли Кабін буде переглядати соціальні норми споживання, він врахований цю нову “планку випалювання” і знизить оплачувані норми “, – говорить Скубченко .

Борг або “подарунок”?

Втім, є ризик, що громадяни, які отримали субсидії “живими” грошима, взагалі не підуть оплачувати рахунки. Тим більше, що, як з’ясувалося, за них потрібно платити комісію банкам, а, якщо не встигнути до 20 числа, ще й переплачувати постачальникам послуг.

“Деякі і взагалі не розібралися що це за гроші. 70% одержувачів монетизованих субсидій – це пенсіонери. Їм одночасно надійде індексована пенсія, пенсійна доплата (два транші по 1,2 тисячі гривень) і монетизувати субсидія. Тобто, або на картку відразу впаде велика сума, або її принесе листоноша. Так як особливої ​​роз’яснювально кампанії не було, люди можуть подумати, що все це – “подарунок” від держави і гроші можна витрачати “, – говорить економіст Олексій Кущ.

“3,5 млн сімей отримали листівки, що за ініціативою президента їм належить субсидія грошима. Але у більшості грошей не вистачить для повного погашення рахунків, а деякі вирішать” заплатити потім “. В результаті будуть зростати борги по комуналці. Вони вже й так величезні – порядку 62,5 млрд гривень. Тільки за лютий борг зріс на 7 млрд, а за останні чотири місяці – на 30 млрд гривень. Спочатку сезону я прогнозував, що до весни борги по ЖКГ збільшиться до 70 млрд, але вже зараз зрозуміло, що ми не вкладемося навіть в цю космічну цифру “, – говорить економіст Віктор Скашевський.

На його думку, роздавши населенню 20 млрд гривень (а саме така сума закладена на монетизацію), влада вже через місяць згорнуть “експеримент” під приводом масових неплатежів.

“Плюс – це хороший спосіб відсікти претендентів на субсидії в подальшому. Адже при наявності боргу понад 340 грн., Субсидію вам вже не дадуть”, – додав Скаршевський. Ситуацію можуть ще більше погіршити штрафи за прострочені платіжки, адже з 10 травня починає діяти пеня. Тому борги будуть наростати як снігова куля, – попереджають експерти. А це загрожує остаточно розбалансувати вітчизняне житлово-комунальне господарство, яке вже й так функціонує з останніх сил (у багатьох містах знос мереж перевищує 70-80%).

“Очевидно, що потрібно було спочатку відпілотувати проект з монетизації в значно менших масштабах, ніж вся країна, а потім вже його тиражувати. Це дозволило б побачити ті проблеми і нюанси, які стали з’являтися вже на етапі запуску монетизації для населення”, – підсумував глава секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

Share

Схожі статті

У Києві викрито велику злочинну групу, яка “віджимала” квартири містян

Учасниками злочинної групи є адвокати, приватні нотаріуси, державні реєстратори та інші особи. У Києві викрито велику злочинну… Читати далі

1 рік тому

Привітання з Днем Народження

Шановний Анатолій Іванович, Київська міська і Київська обласна організації партії "Сила Єдності" вітають Вас з… Читати далі

2 роки тому

Насправді шанс вирішити проблему вже втрачено…

В Європі податки сплатять всі п'ять мільйонів мігрантів. Україна прогавила всі строки, щоб їм допомогти.… Читати далі

2 роки тому

В Україні у квітні підвищать тариф на комуналку: за що доведеться платити більше і як зміняться суми

Українців із квітня чекають нові тарифи на воду: підвищення пройде у два етапи. У результаті… Читати далі

2 роки тому

Шалені відсотки та настирливі колектори: головні проблеми з МФО та що з ними робити

Війна сильно вдарила по платоспроможності населення. Відтак, зросла й кількість потенційних клієнтів мікрофінансових організацій (МФО). З якими… Читати далі

2 роки тому

Нацбанк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів колишнього “Альфа Банку” росіян

Національний банк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів в АТ "Сенс Банк" (раніше "Альфа-банк Україна") –… Читати далі

2 роки тому