Від початку року ПриватБанк отримав рекордний прибуток в розмірі 5 млрд грн. Більша його частина отримана завдяки уряду: через зниження в квітні облікової ставки НБУ відбулася переоцінка держоблігацій, якими докапіталізовано банк. Але цей прибуток на папері не означає, що банк остаточно вийшов зі збиткової зони.
ПриватБанк багато років був не тільки найбільшим банком, але й однією з небагатьох установ, які щорічно демонстрували лише прибуткову діяльність. Усе «обірвалося» в грудні в момент входження тимчасової адміністрації – нове керівництво «Привату» де-факто визнало, що прибуток був фіктивним. ПриватБанк витратив на формування резервів 144,4 млрд грн, отримавши збиток 135,3 млрд грн.
ПриватБанк досі не опублікував звіт за 2016 рік, але оновлені дані НБУ показали збільшення його річного збитку на 29,2 млрд грн – до 164,5 млрд грн. Після цього мова зайшла про нову докапіталізацію банку. Її розмір приховується, але вона не повинна перевищити 30 млрд грн, про які говорила глава НБУ Валерія Гонтарева.
На цьому тлі дивно те, що ПриватБанк повернувся до практики демонстрування мільярдного прибутку. Звіти Асоціації українських банків, які публікуються щомісяця, показують зростання заробітків ПриватБанку: в січні він отримав збиток 1,4 млрд грн, але вже в лютому заробив 2,4 млрд грн, а в березні – ще 1,5 млрд грн. Сумарно він отримав в I кварталі 2,5 млрд грн, що підтверджувалося даними НБУ.
В «Огляді банківського сектора» 10 травня Нацбанк повідомив, що прибуток ПриватБанку склав 2,5 млрд грн. Після цього FinClub звернувся за коментарями до ПриватБанку, але він не поспішав відповідати на запит. Учора НБУ опублікував новий звіт, в якому вказувалося, що квартальний прибуток ПриватБанку склав 1,1 млрд грн.
Паралельно банк розіслав прес-реліз про те, що за січень-квітень його прибуток склав 5 млрд грн. «Прибуток, отриманий банком за чотири місяці 2017 року, в сумі понад 5 млрд грн є результатом роботи в нових умовах», – повідомили в прес-службі ПриватБанку. Розрахунки цього прибутку банк не надав, але в I кварталі 2017-го у нього були позитивні як чисті процентні витрати (584 млн грн), так і чисті комісійні доходи (2,379 млрд грн), а витрати на резерви (1,918 млрд грн) були навіть менше, ніж адміністративні витрати (2,14 млрд грн).
Велика частина стрибка прибутку викликана переоцінкою цінних паперів, які знаходяться в його капіталі. «Додатково до доходів від класичних операцій, якими займається ПриватБанк (кредити фізособам, касове обслуговування, інтернет-банкінг), вагомою складовою прибутку є переоцінка облігацій внутрішньої державної позики з індексованою вартістю, якими сформовано статутний капітал банку», – повідомили FinClub у ПриватБанку. – Крім того, можна констатувати, що за перші чотири місяці року банку вдалося досить успішно управляти валютними ризиками, а також витратною частиною бюджету».
Після націоналізації Мінфін докапіталізував ПриватБанк на 116,8 млрд грн облігаціями внутрішньої держпозики. З них індексних (прив’язаних до курсу долара США) ОВДП було на 64 млрд грн. Однак під час їхнього випуску долар був дорожче, ніж зараз, приблизно на 2,5%, тому індексація, навпаки, могла б призвести до збитків.
Експерти припускають, що отримання величезних прибутків могло бути викликано зміною ринкової ціни цінних паперів, якими був сформований капітал банку, в зв’язку зі скороченням різниці між ринковою та номінальною ставкою прибутковості облігацій (до 10,5%). «Балансова вартість ОВДП значно менше за номінальну. Умовно кажучи, ОВДП за номінальною вартістю – 81,2 млрд грн, а балансовою – 64,4 млрд грн. Облікову ставку знизили з 14% до 13%, тому можна припустити, що дохід отримано саме за рахунок такого ефекту. В майбутньому балансова вартість рухатиметься до номінальної у міру загального падіння ставок», – пояснює аналітик банківського сектора групи ICU Михайло Демків.
«Курс станом на кінець I кварталу дійсно майже не змінився, тому, очевидно, йдеться про переоцінку саме «гривневої» частини облігацій. За нормативами, індексовані облігації враховуються як комбінація простих гривневих облігацій та «похідних інструментів» (валютного деривативу)», – говорить голова аналітичного департаменту ІК Concorde Capital Олександр Паращій.
На ціну облігацій впливає також термін їхнього обігу. «Переоцінка могла статися як через зменшення ринкової прибутковості (на ринку гривневі облігації наприкінці кварталу торгувалися з дохідністю на 0,5-1 п. п. нижче, ніж на початку), або ж просто тому, що облігації трохи додали в ціні через наближення терміну їх погашення», – говорить Олександр Паращій. Але ОВДП випускалися на термін до 15 років.
Переоцінка портфеля ОВДП і надалі поліпшуватиме фінансовий результат ПриватБанку. «Платять, як і раніше, купон 6%. Просто якщо у вас є інструмент, який платить 6% за загального рівня ставок у 10%, то він коштуватиме менше за номінал. А якщо у вас є інструмент, який платить 6% за загального рівня ставок у 4%, він коштуватиме більше за номінал. Тому при зниженні ставок на ринку вартість ОВДП зростає. Відповідно, ті, у кого вони на балансі, визнають за бухгалтерією дохід від переоцінки», – пояснює Михайло Демків. Це триватиме, доки ПриватБанк не сформує нові резерви і знову не стане збитковим.
Олена Губар, В’ячеслав Садовничий
Джерело: FinClub
Учасниками злочинної групи є адвокати, приватні нотаріуси, державні реєстратори та інші особи. У Києві викрито велику злочинну… Читати далі
Шановний Анатолій Іванович, Київська міська і Київська обласна організації партії "Сила Єдності" вітають Вас з… Читати далі
В Європі податки сплатять всі п'ять мільйонів мігрантів. Україна прогавила всі строки, щоб їм допомогти.… Читати далі
Українців із квітня чекають нові тарифи на воду: підвищення пройде у два етапи. У результаті… Читати далі
Війна сильно вдарила по платоспроможності населення. Відтак, зросла й кількість потенційних клієнтів мікрофінансових організацій (МФО). З якими… Читати далі
Національний банк визнав небездоганною ділову репутацію акціонерів в АТ "Сенс Банк" (раніше "Альфа-банк Україна") –… Читати далі
This website uses cookies.