Національний банк розкрив подробиці підготовленого за участю ЄБРР проекту закону “Про діяльність по управлінню заборгованістю”.
Законопроект передбачає створення нової категорії небанківських фінустанов – компаній з управління заборгованістю, які будуть додатковими (до вже існуючих) інструментами передачі і врегулювання заборгованості. Законом встановлено прозорі вимоги до створення таких компаній, порядок їх діяльності та роботи з купленої заборгованістю, а також інші регуляторні вимоги до таких компаній.
Новостворені компанії будуть наділені достатніми повноваженнями і правами для покупки у банків заборгованості боржників за ринковими (зумовленими виключно між сторонами) цінами. Після покупки заборгованості компанія зможе здійснювати ряд дій, серед яких: добровільні обговорення з боржником можливих способів погашення заборгованості; врегулювання та реструктуризація заборгованості боржника, в тому числі шляхом прощення боргу; добровільне управління майном боржника як один з можливих способів погашення заборгованості.
Проектом закону пропонується тимчасово, до 2023 року, звільнити всіх боржників – як фізичних, так і юридичних осіб – від сплати податку на прибуток (прибуток), нарахований у разі вибачення частини їхнього боргу компанією з управління заборгованістю.
Компанії з управління заборгованістю також зможуть надавати консультаційні послуги кредиторам, боржникам і потенційним інвесторам, які будуть мати бажання купити проблемний актив.
“Ми бачимо поступове відновлення кредитування в Україні. Однак воно не масове, оскільки гальмується високою часткою непрацюючих активів банків, яка складає 58%. Це проблема не тільки для банків, але і для тих сумлінних підприємств-позичальників, які вистояли в кризу, але для повного відновлення своєї роботи, включаючи відновлення обслуговування боргів, потребують комплексної реструктуризації “, – зазначила заступник голови НБУ Катерина Рожкова.