Loading

Коли на автобусній зупинці біля заводу, де працює полтавчанка Світлана Фалько, хтось розвісив оголошення з її фотографією і підписом «шахрайка», колеги жінки не могли зрозуміти, що сталося. Вони знали Світлану вже багато років і були впевнені, що це якась помилка. Тим часом рідним і друзям жінки стали приходити в Viber повідомлення з фотографіями Світлани і непристойними підписами. А в соцмережах з’явилися оголошення про те, що Світлана нібито продає для інтим-послуг свою дочку.

Все це виявилося підступами колекторів, які переслідували Світлану. І це тільки мала частина того кошмару, який вже більше року відбувається в житті жінки. Звернення в поліцію не дають результату, а Світлану довели до того, що вона вже боїться випускати з дому своїх неповнолітніх дітей, яким теж загрожують …

«ФАКТИ» продовжують серію публікацій про організації, що видають українцям «швидкі кредити» під величезні відсотки, які позичальник найчастіше не в змозі погасити. Якщо людина хоч щось не віддала вчасно (навіть якщо це 5 відсотків від суми боргу), колектори, діяльність яких абсолютно незаконна, перетворюють її життя на пекло.

«Доньці прийшло повідомлення з фотографією розчленованого жіночого тіла. І підпис: «Скажи спасибі своїй матусі»

Світлана Фалько з Полтави звернулася в кредитну організацію через те, що терміново знадобилися гроші на лікування онкохворої мами. Взяла в борг 3800 гривень (які на сьогоднішній день вже віддала). Але зараз переслідують її колектори заявляють, що вона повинна віддати більше 26 тисяч гривень!

– До організації «Ваша Готівочка» я звернулася не від хорошого життя, – розповідає «ФАКТАМ» Світлана Фалько. – Терміново потрібні були гроші на лікування мами. Вона захворіла ще в 2017 році. Діагноз – рак кишечника. Мама тоді перенесла операцію, і ми сподівалися, що вона видужає. Але через деякий час хвороба повернулася. Обстеження показало метастази в легенях і тазостегновому суглобі. Мамі призначили хіміотерапію. Одночасно проблеми почалися і у чоловіка – йому потрібно було робити операцію на нозі, в якій стояла пластина. З моєї мінімальною зарплатою грошей катастрофічно не вистачало. Тоді я і вирішила взяти кредит. 3800 гривень – насправді не така вже й велика сума. Я сподівалася, що зможу швидко її віддати.

У Світлани є квитанції, що підтверджують, що кредит вона погашала. Але борг при цьому не зменшувався, а тільки збільшувався. Все через величезні відсотків, які встановила кредитна організація.

– Вийшло, що я справно віддавала гроші, а в січні 2019 роки (через три місяці після того, як взяла кредит) отримала лист про те, що винна цій організації більше шести тисяч гривень! – каже Світлана. – Я прийшла до них в офіс. Але дівчина що там сиділа сказала, що не може відповісти ні на одне моє запитання – мовляв, вона тільки видає кредити і все. Дала номер телефону, за яким я зв’язалася з юристом цієї організації. Та сказала, що мій борг буде збільшуватися з кожним днем. Я намагалася розповісти їй про ситуацію з мамою, але вона відрізала: «Це ваші проблеми». І пригрозила, що, якщо не буду платити, «вони все одно мене знайдуть». Назвала номер школи, в якій навчається мій син. Повідомила мені персональні дані свекрухи і свекра, який помер ще в 2003 році. «Ви повинні розуміти, що ми знайдемо всіх», – сказала вона.

Незабаром мені прийшло повідомлення, що борг нібито переданий якийсь колекторської організації (зараз я вже знаю, що немає ніякої окремої організації, насправді колектори і менеджери «Готівочкі» – це одні і ті ж люди). У той же день мені на роботу зателефонувала ридаюча дочка-школярка. Їй на Viber прийшло повідомлення з фотографією розчленованого жіночого тіла. І підпис – щось на кшталт: «Скажи спасибі своїй матусі». Дочка у мене страждає на епілепсію, їй не можна хвилюватися. Це повідомлення жахливо її налякало. Повідомлення прийшли і моєму синові-школяреві. Йому писали: «Ми всю твою родину поріжемо на шматки! Хлюпнемо тобі в обличчя кислотою і будеш гнити в канаві ». Ці загрози супроводжувалися матами і принизливими образами.

У той же день зателефонувала знайома, яка живе за кордоном: «Свєта, що відбувається? Тут в соцмережах таке про тебе написано! » Виявилося, в забороненій в Україні соцмережі «ВКонтакте» колектори розмістили фотографії – мою (з паспортом в руці, яку робили в конторі, коли видавали мені кредит) і доччину (яку знайшли в соцмережах). І написали гидоту про те, що я нібито продаю свою дочку для інтимних послуг. Розіслали це всім знайомим по соцмережі.

Я разом з дочкою поїхала в поліцію. Ми написали заяву, надали скріншоти всіх повідомлень від колекторів. Поліцейські пообіцяли розібратися. Але терор тривав. Колектори знайшли чи не всіх моїх родичів і друзів. Навіть кумі, яка живе в 40 кілометрах від Полтави, подзвонили і сказали: «Тебе поріжуть за борги Фалько і кинуть в канаву». А біля заводу, де я працюю, розвісили мої фото на листочку А4 (це була фотографія з другої сторінки мого паспорта) і написали: «Увага, шахрайка!» Всі члени моєї сім’ї змушені були поміняти номера телефонів. Але колекторів навіть це не зупинило – одного разу вони заявилися до мене додому!

«Тепер боюся відпустити дитину саму на тренування. Вже забула про те, що таке спокійний сон»

– Приїхали два незнайомих чоловіки, – продовжує Світлана Фалько. – Я спочатку подумала, що це покупці – ми як раз намагалися продати будинок. Вони представилися юристами організації «Грін фактор». Нібито саме цьому «Грін фактору» «Готівочка» продала мій обов’язок. Але найцікавіше, що «Грін фактор» на своєму сайті позиціонує себе не як колекторська контора, а як організація, яка теж видає кредити. («ФАКТИ» намагалися додзвонитися до цієї організації, але жоден із зазначених телефонів не відповідає. В організації «Ваша Готівочка» зв’язок з «Грін фактором» теж не прокоментували, залишивши наші повідомлення без відповіді. – Авт.) Чоловіки, що представилися співробітниками « Грін фактора », заявили, що я повинна віддати борг, який становить уже 26 тисяч гривень! Я страшенно злякалася. Вдома маленькі діти, хвора мама … Подзвонила 102 і повідомила, що до мене додому прийшли незнайомці, які вимагають гроші. Дочка спустила собаку. В результаті ці люди пішли. Але сам факт, що вони дісталися до мого будинку, лякає.

На жаль, врятувати маму Світлани не вдалося. У листопаді минулого року літня жінка померла. А колектори переслідують Світлану досі – незважаючи на відкрите кримінальне провадження та її постійні звернення до поліції.

– Буквально пару тижнів тому мої фотографії знову були розвішені на автобусній зупинці біля заводу, – каже Світлана. – Боюся навіть припустити, який борг вони зараз мені нарахували. Думаю, вже тисяч 50-60, не менше. Коли я, будучи на прийомі у начальника міської поліції, показала йому фотографії, які колектори надсилають моїм дітям, він заявив, що «це вже занадто» і що «поліція обов’язково знайде цих людей». Але пройшло більше року, і я бачу, що ніхто нікого не шукає. А я боюся відпустити дитину саму на тренування. Вже забула про те, що таке спокійний сон. Тепер розумію, як колекторам вдається доводити людей до самогубства.

За останній час стало відомо про декілька випадків суїциду через колекторів. У тій же Полтавській області на початку лютого 2020 року медсестра вчинила самогубство, ввівши собі в вену смертельну дозу ліків. У поліції розповіли, що жінка (їй було трохи більше 30 років) залишила передсмертну записку, в якій написала, що не витримала тиску з боку колекторів, які переслідували її через борг по кредиту.

Схожий випадок в лютому 2020 року відбувся і в Нікопольському районі Дніпропетровської області. Там через погрози колекторів повісилася 63-річна жінка. Поліція підозрює, що вона ж перед цим підпалила власний будинок, в якому знаходилися її 41-річний син і 61-річний брат. І син, і брат – інваліди, тому вийти з дому вони не змогли і загинули. Голова Придніпровської сільради розповів «ФАКТАМ», що загибла була працьовитою жінкою. Після смерті чоловіка сама забезпечувала сім’ю, цілодобово працювала. Вона справлялася з усіма труднощами, але витримати пресинг з боку колекторів, які погрожували відібрати в неї будинок, не змогла.

«Вони телефонують майже всім нашим родичам. Не дзвонять тільки тим, хто не є клієнтом «ПриватБанку»

«ФАКТАМ» стала відома ще одна історія мешканки Житомира, яка жодного разу не брала ніяких кредитів і подібні фінансові контори обходила десятою дорогою. Незважаючи на це, вона вже вдруге зазнає переслідувань з боку колекторів.

– Перший раз на мене вийшли колектори в березні 2018 року, – розповіла «ФАКТАМ» Світлана з Житомира. – Подзвонив чоловік, який представився Сергієм. Він заявив, що є якийсь борг в розмірі 3200 гривень, який моя мама нібито зобов’язана їм віддати. Потім виявилося, що мама тут ні при чому. Десять років тому ми з мамою жили в гуртожитку. Там у нас була сусідка Людмила. Про цю Людмилу ми давно нічого не чули. Так ось, кредит узяв її син. А колектори стали переслідувати нас!

Знайшли в соцмережах мої фото і, написавши, що я пропоную інтим-послуги, розіслали всім моїм знайомим по соцмережах. Більш того, вони розіслали цю гидоту учням (я працюю вчителькою) і директору школи. Не можу передати, що я тоді пережила … Мені дзвонили і погрожували: «Ми знаємо, в якій школі ти працюєш. Ми як-небудь тебе зустрінемо після роботи, і додому ти не дійдеш ». Я звернулася в поліцію. Поліцейські порадили мені сказати колекторам, що я згодна віддати борг, і тим самим виманити у них номер картки. Але колектори номер картки не повідомили, сказавши, що заберуть у мене гроші тільки при зустрічі.

Після того як в поліції відкрили кримінальну справу, а родичі Світлани самі розшукали її колишню сусідку по гуртожитку, колектори вщухли. Але в цьому році історія несподівано повторилася.

– Два тижні тому мені подзвонили з контори під назвою «Є гроші» і в грубій формі заявили, що я повинна віддати кредит за брата свого чоловіка, – продовжує Світлана. – Брат сказав, що ніяких кредитів не брав. Пізніше, коли колектори надіслали фото позичальника, ми побачили, що це зовсім інша людина. Просто однофамілець. Тисячу разів намагалися пояснити це колекторам. А у відповідь чули: «Що ще за однофамілець? Цього не може бути. Жди, ми приїдемо описувати твоє майно. Будемо вилучати його в рахунок боргу ». Вони дзвонять майже всім нашим родичам. Називають персональні дані, загрожують. Але ми помітили один цікавий нюанс – не дзвонять тільки тим, хто не є клієнтом «ПриватБанку».

Про цю дивну зв’язку колекторських контор з найбільшим банком країни «ФАКТИ» вже повідомляли. Раніше постраждалі розповідали, що якщо колектори починають переслідувати боржника, то атакують тільки тих його рідних і знайомих, у кого є картки в цьому банку. «Розсилаючи мені повідомлення з погрозами, колектори одного разу прислали мою фотографію з бази” ПриватБанку “(колись, видаючи мені картку, співробітник” ПриватБанку “мене з нею фотографував), – розповіла« ФАКТАМ »одна з постраждалих Вікторія. – Велике питання, звідки у них могло з’явитися це фото ».

Розповідаючи «ФАКТАМ» про діяльність установ з видачі «швидких кредитів», президент юридичної компанії «Ніколас» Михайло Стрельников озвучив приголомшливі дані: у одній з таких організацій річний оборот склав 26 мільярдів гривень! Такі контори заробляють колосальні гроші, а процентні ставки, які вони встановлюють, по суті, ніким не регулюються. Те, чим вони займаються, справжнісіньке вимагання. І один із способів боротися з колекторськими атаками – через суд таки змусити поліцію відкрити кримінальне провадження. Розраховувати на скрупульозне розслідування не варто, але сам факт відкриття кримінального провадження, за словами Михайла Стрельникова, вже зменшить запал колекторів.

– Поліція займається цими справами вкрай неохоче, – повідомив «ФАКТАМ» Михайло Стрельников. – Заяву у людини приймає, але провадження частіше за все не відкриває. Однак, якщо колектори атакують, все ж має сенс звернутися в поліцію. Якщо провадження не відкриють, потрібно домогтися від поліції письмової відмови і протягом двох днів оскаржити його в суді. Суд, найімовірніше, ваш позов задовольнить, і кримінальне провадження таки відкриють. Сам факт такого провадження вже може зупинити вимагачів. Їм не потрібні зайві проблеми.

Таким шляхом йде один клієнт з тисячі, і вони просто викреслюють його зі своїх списків. Є певна закономірність. Якщо ви відповідаєте на дзвінки і намагаєтеся їх у чомусь переконати, вони будуть дзвонити вам кожен день. Якщо ругаетесь і посилаєте під три чорти – раз в тиждень. А якщо просто не берете трубку – раз на місяць. Тому краще взагалі не відповідати на їхні дзвінки і домогтися відкриття кримінального провадження.

(Переглянуто 428 разів, 1 переглядів сьогодні)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *