Loading

Фото: https://fakty.ua

Михайло СЕРГУШЕВ, «ФАКТИ»

Як показує статистика, останнім часом в Україні почастішали випадки, коли колектори за борги відбирають у громадян квартири. Діють вони нахабно. Зрізають замок на вхідних дверях, незважаючи на те, що в цей час в квартирі можуть знаходитися люди, заходять усередину і всіх просто викидають на вулицю. При цьому колекторів зовсім не хвилює, що на вулиці зима. Можуть викинути на мороз навіть дитину, як це було, наприклад, в Боярці Київської області.

Цей дикий випадок стався в 2018 році. Вісім чоловіків, одягнених в маски персонажів з фільмів жахів, увірвалися в будинок, де знаходилася лише 11-річна дівчинка. Для того, щоб проникнути всередину, вибили вікно. Складно уявити, що відчула дитина, яка страждає вродженим пороком серця, коли люди в страшних масках схопили її за руки ноги і просто викинули на подвір’я.

Хоча подібні кричущі методи колектори застосовують не часто і зазвичай поводяться трохи по-іншому. Як правило, вони влаштовують засідки в під’їздах, де живуть боржники і просто чекають, коли хтось відкриє двері в квартиру, щоб увірватися всередину. Подібна ситуація сталася перед Новим роком в Харкові. Там колектори просиділи на сходинках кілька днів. Приїхавшим поліцейським говорили, мовляв, просто відпочивають. Те, що відбувається нагадувало якусь дивну гру: хто першим здасться?

Цікаво, що в коментарях громадяни часто стають на бік колекторів. «Взяв бабки, заклав квартиру, відсотки віддавати не хоче, так як вважає себе найрозумнішим, ось і результат. Я таких бачив-перебачив. З такими лукавими, як цей боржник, по-іншому поступати не вийде, тільки ломом по голові, тоді мозок швидко на місце стане. Не треба брати чужі гроші, щоб потім не приходили колектори, ось і все! »– пише житель Харкова Віталій Губаренко.

– Я брав кредит, коли долар був по 5,5 гривні і я заробляв по 2500 доларів на місяць, – обурюється В’ячеслав, господар квартири в Харкові, біля якої колектори влаштували засідку. – А потім настала криза і долар підскочив до 8, потім до 12 і так далі. І хто в цьому винен?

– А я на колекторів не звертаю ніякої уваги, – зізнається столичний журналіст Костянтин, який попросив не називати його прізвище – мовляв, потім йому кредитів не дадуть. – Я залишився винен невелику суму банку (щось близько 5-6 тисяч гривень), що лопнув в кінці 2015 року. Відділення банку почали масово закриватися, через що я просто не знав, куди мені вносити черговий платіж, який був абсолютно мізерним – 300-400 гривень на місяць. Взагалі нема про що говорити. Якби мені направляли якісь повідомлення з реквізитами нового місця для сплати боргу, я б давно віддав ці 5 тисяч.

Але банк без будь-яких попереджень передав борг колекторам, які почали наярювати по телефону по десять разів на добу. Це мене дико розлютило. Тому я вирішив колекторам не платити. Чому так вирішив? У спілкуванні з колекторами необхідно розуміти кілька важливих речей. Якщо банк віддав ваш борг колекторам, значить, він відмовився стягувати його самостійно. Тобто або ваш борг занадто маленький, або фінустанова не бажає витрачати час на спілкування з таким боржником, як ви.

У будь-якому випадку з тієї хвилини, як вам подзвонили колектори, фактично банку ви нічого не повинні. При цьому діяльність колекторських організацій не врегульована чинним законодавством. Тобто вони знаходяться поза законом.

З 2016 я мав справу з декількома колекторськими компаніями – «Українська колекторська група», «Дельта-М», «Укрборг», «Кредит-Капітал» ( «Прімоколлект»). Алгоритм їх дій разюче однаковий. Це дзвінки по всіх телефонах, які ви залишили, а також розсилка листів ідіотського змісту, де вам погрожують кримінальною справою за шахрайство, прибуттям виїзної групи, описом майна через держвиконавців і так далі …

Ніякі держвиконавці не приїдуть до вас описувати майно. Тому що вони приводять у виконання рішення суду. А в історії ще не було випадків, коли б колекторська компанія подала на боржника в суд. По-перше, тому, що це вимагає чималих грошей і може обійтися набагато дорожче суми боргу, яку мають намір стягнути. По-друге, оскільки колекторські компанії поза законом, то велике питання, хто виграє цю справу? По-третє, захмарні штрафи і пені, які малюють вам колектори нібито за умовами договору – це фількіна грамота. Тому що колекторська контора не має ніякого відношення до банківської сфери і просто не має права надавати банківські послуги – нараховувати відсотки по кредитах, вимагати штрафи і пені за договорами, які укладалися з ними.

Хочу також зауважити, що за майже три роки моєї війни з колекторами жодна виїзна група до мене не приїхала. А якби це навіть і сталося, я викликав би поліцію, тому що, як вже говорив вище, подібні організації – це ніхто. У моїх очах і в очах закону колектор, що прийшов вимагати гроші до вас додому – не більше ніж вимагач.

Ви, звичайно можете злякатися і заплатити. Але ніхто не гарантує, що ці шарашкіни контори від вас відстануть, навіть якщо віддасте їм свої останні штани.

Тому моя порада: колекторам не платити і ні в якому разі їх не боятися. Блокуйте їх дзвінки, посилайте на три букви, ігноруйте або ж спробуйте позмагатися з ними в красномовстві, відсилаючи відповідні листи різного змісту. Але це задоволення швидко набридає, так як контингент на тому кінці дроту тупуватий і лише повторює завчені фрази.

В кінцевому підсумку борг просто будуть перепродавати іншим колекторським фірмам, і з часом ви просто перестанете звертати увагу на ці дзвінки.

А ось якщо колектори починають дошкуляти через борг по іпотеці, тут складніше. Подбайте про сигналізацію, сторожового собаку і помпову рушницю, щоб прострілити декому ногу (закон дозволяє обороняти житло будь-якими засобами). Я це серйозно.

Про те, як уникнути приходу колекторів і що робити, якщо вони вже стукають у двері, «ФАКТАМ» розповів також київський адвокат Дмитро Головко:

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

– Почнемо з того, що такого поняття, як колектор, насправді не існує. Люди, які приходять вибивати борги, називаються трохи інакше. У них, як правило, є офіційно зареєстрована фірма – фінансова факторингова компанія. І ті, хто влаштовують чергування в під’їзді, – співробітники цієї компанії. Правда, з ними можуть ще знаходитися «ТІТУШКИ». Але і їм видають відповідні посвідчення. Однак ми їх все-одно називаємо колекторами, тому що звикли.

– Чому колектори так привільно себе почувають? Хіба вони своїми діями не порушують законів?

– Справа в тому, що за нашими законами колекторська діяльність не дозволена. Але і не заборонена. Цим вони і користуються. При цьому колектори дійсно намагаються діяти в більш-менш правовому полі.

– А дзвінки з погрозами?

– Складно довести, що конкретна людина дзвонила вам і погрожувала, скажімо, переламати ноги. Навіть якщо ви і записали на диктофон розмову з колектором, керівник фінансової факторингової компанії скаже: «Це не мій співробітник». Хіба мало хто дзвонив з їх телефону? Хтось зайшов у своїх справах в кабінет і вирішив похуліганити.

– А як бути з тим, що колектори зрізають замки на чужих квартирах?

– Я поясню, як і в яких випадках це відбувається. Ви, припустимо, взяли кредит у банку. Потім, через якийсь час, з якої-небудь причини перестаєте його виплачувати. Роботу втратили або просто вирішили далі не платити – це не важливо. Сам по собі ваш борг для банку – крапля в морі. Кілька разів у фінустанові спробували вас напоумити, а коли зрозуміли, що у них нічого не виходить – перепродають ваш борг колекторам. Зазвичай – за 30% від суми боргу. Все, банку ви більше не цікаві. Тепер завдання колекторів не тільки повернути свої гроші, але і заробити на цьому.

Що вони роблять далі? Візьмемо, наприклад, випадок, коли людина брала кредит під заставу своєї квартири. Отже, колектори переоформлюють заставну квартиру на інших осіб. Ця процедура зараз, на жаль, не складна для людей, які знають, як це зробити. Після чого до боржника приходять вже з документом, в якому написано, що він більше не господар даної квартири. Вони будуть стукати і вимагати, щоб той звільнив житло. А, може бути, просто зріжуть замки. На це піде всього 15 хвилин. Поки людина викликає поліцію, вони вже в будинку. Правоохоронцям колектори можуть сказати, що вони не знають, хто знаходиться в їх житлі, коли вони прийшли заселятися. Показують документи. Поліція їде. Усе.

Звичайно, можна поупіраться і відмовитися звільнити квартиру. Найчастіше, силу колектори не застосовують – це вже буде стаття Кримінального кодексу. Ну добре, живіть далі в нашій квартирі, але і з нашими новими господарями. Колектори підселюють до боржника парочку амбалів, які зроблять перебування там нестерпним. Все розраховано на те, що людина не витримає і з’їде.

– А колектори потім продають квартиру?

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

– Саме для цієї мети вони і виселяють боржників. Це їх спосіб заробітку.

– Але господарі, вже колишні, будуть щось мати від продажу житла? Адже вони ж витратили певну суму, виплачуючи кредити.

– Ні. Але якщо вони добровільно підуть, то і боргів у них не буде. Це може здатися дивним, але іноді добровільно відмовитися від квартири, в якій живеш – дешевше. Борг анулюється. А якщо вас виселять за рішенням суду і квартира буде продана з торгів, борги все одно залишаться.

Іноді у колекторів можна виторгувати якусь суму перед тим, як піти з квартири. Були випадки, коли вже колишнім господарям давали тисяч двадцять гривень, щоб вони змогли на пару місяців зняти собі інше житло. А далі – вже не проблеми колекторів.

– Тобто, якщо ваш борг передають колекторам, краще піти з квартири?

– Тут один істотний нюанс: для того, щоб вас виселили, необхідне рішення суду. Обов’язково потрібно перевіряти, чи є воно у колекторів. Справа в тому, що звертатися до суду повинні саме колектори. Отже, все комісійні збори зобов’язані платити теж вони. Часто суди затягуються. Все це відбувається настільки довго, що колектори нерідко діють простіше, що називається «беруть на понт». У більшості випадків рішення суду у них немає. Все залежить від того, чи вдасться їм залякати боржника.

– Як уберегтися від колекторів? Адже не завжди люди не віддають банкам кредити, тому що не хочуть. Різні ситуації бувають.

– Найголовніше правило: якщо у вас борги по кредитах – як мінімум раз на два тижні заходьте до реєстру нерухомого майна та перевіряйте, чи не змінився власник вашої квартири. Про зміну вас попереджати не будуть. І як тільки побачили, що там значитесь не ви, а новий господар, треба в терміновому порядку шукати, кому банк перепродав ваш борг. Після цього треба їхати в офіс до колекторів і домовлятися з ними.

– Домовлятися? Це можливо?

– Так звісно. Вони вже заплатили частину грошей за вашим боргом і розуміють, що іншу частину суми їм можуть і не повернути. Тому в фінансових факторингових компаніях часто йдуть назустріч боржникам, щоб отримати хоч щось. Боржнику треба з’явитися в офіс і домовитися, скажімо, про відстрочку. Або пообіцяти виплатити не всю суму, а частину її, мотивуючи тим, що більше немає коштів. Домовитися можна. І тим самим врятувати квартиру, в якій живете.

Інший варіант – терміново подавайте заяву до суду з проханням накласти арешт на квартиру, в якій проживаєте. Колектори вже не зможуть її забрати. Хіба що знову ж через суд їм доведеться намагатися опротестувати арешт. Але на це іноді потрібно багато часу. А колекторам потрібні гроші, як правило, тут і зараз.

– А якщо прогавили момент і колектори вже стукають у ваші двері?

– Поліція не допоможе. Добре, якщо у вас є друзі. Ще краще, якщо їх багато і вони на перший поклик примчаться захистити вас. Потрібно заздалегідь заручитися підтримкою таких друзів. Як показує практика, зустрівшись з несподіваною перешкодою у вигляді групи однодумців, колектори більше до вас не приїдуть. Вони зосередяться на нескінченних дзвінках і sms-повідомленнях. Загрожуватимуть судами і кримінальною справою. Це розраховано на те, що ви психологічно втомитеся від цих дзвінків і почнете виплачувати борги.

– З беззаставними кредитами ситуація йде трохи інакше?

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

– Якщо ви брали невеликий кредит без застави на нерухомість, колекторам це менш цікаво. Навіть з автомобілями, які в заставі, їм не так вигідно возитися. Але тим не менше і при беззаставному кредиті колектори будуть намагатися вибити у вас борг. Коли банки розуміють, що самостійно борги не повернуть, вони їх продають колекторам за невеликі гроші. Наприклад, 10 мільйонів продають за 500 тисяч гривень. Далі все залежить від уміння колекторів залякати вас. Але хочу відразу сказати: далі дзвінків з погрозами справа зазвичай не йде.

– Тобто телефонних колекторів можна просто ігнорувати?

– Так. Така форма вибивання боргів розрахована на малограмотних з юридичної точки зору громадян. Їм загрожують порушенням кримінального провадження. Багато хто боїться, коли їм по сто разів на день надзвонюють і кажуть: ваш борг залишиться на ваших дітях, а ви будете сидіти в тюрмі. Але від того, що вас посадять, колектори не отримають ніякої вигоди.

Щоб ви зрозуміли, як реагувати на телефонних колекторів, я розповім про принцип їх роботи. Їх офіс являє собою великий call-центр. В одному залі знаходяться до тридцяти співробітників. У комп’ютерну програму забиті всі номери телефонів боржників, а також їхніх друзів і родичів. Програма по черзі набирає ці номери. І як тільки хтось піднімає трубку, у телефонного колектора на екрані комп’ютера з’являється вся інформація про боржника: хто брав кредит, в якому банку, сума боргу. Далі колектор, в залежності від ситуації, починає говорити завчені фрази.

– Виходить, що в деяких випадках боржники можуть не виплачувати борги по кредитах і їм за це нічого не буде? Ну крім психологічного тиску?

– Саме так. Деякі кредитні установи свідомо йдуть на такі ризики, знаючи відсоток громадян, які ніколи не віддадуть борги по кредитах. Тому вони закладають можливі втрати у відсотки, які повинні платити сумлінні громадяни. Є кредитні установи, де ви берете, скажімо, 10 тисяч гривень. А через пару місяців повинні віддати 15 тисяч. Це, як правило, буває, якщо брати кредит в так званих онлайн-банках. З ними взагалі цікава ситуація. Бачили по телевізору рекламу онлайн-кредитів? Зазвичай в таких роликах бере участь відомий шоумен. Це дуже велике установа з великим оборотом. Але вони знають, що 80 відсотків громадян не будуть віддавати їм борги по кредитах.

– Нічого собі! Вони готові працювати собі в збиток?

– Ніхто в збиток не став би працювати. Трохи розповім про онлайн-кредити. Вам нікуди не потрібно їхати. Ви оформляєте кредит, не відходячи від комп’ютера, відправивши свої дані – копію паспорта та ідентифікаційний код. Гроші отримуєте на картку. Якщо ви не повертаєте борги – представники онлайн-банку не можуть піти в суд, тому що їх діяльність не врегульована законом. Крім того, боржник завжди може заявити: я не брав кредит, можливо, мої дані хтось вкрав. Усе. Правда, з тих 80 відсотків, що з самого початку не збиралися повертати борги по кредитах, 40 відсотків все-таки це роблять. Під психологічним тиском тих же колекторів. Багаторазові дзвінки і погрози витримує не кожен.

Іноді жертвою колекторів на території пострадянського простору можуть стати навіть діти. Відомі випадки, коли в Україні, колектори дзвонили на мобільний телефон дитині, яка в цей момент знаходилась на шкільних заняттях. А ось в Росії зовсім недавно колектори пішли ще далі. Вони виклали в соціальних мережах порнографічний колаж з дитиною боржника.

Відомо, що в багатьох країнах за кордоном з боржниками не особливо церемоняться. Громадян, які не повертають борги по кредитах, можуть запросто посадити до в’язниці.

Джерело: https://fakty.ua

(Переглянуто 583 разів, 1 переглядів сьогодні)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *