Тепер українцям не доведеться платити щомісячний збір за споживчими кредитами.
Щомісячні комісії за кредитами, що стягуються банками за споживчими кредитами, незаконні в нашій країні. Українські позичальники мають право їх не платити. До такого висновку прийшов Верховний суд, розглядаючи справу №6-1746цс16.
“ВСУ постановив, що через те, що щомісячна комісія не пов’язана з поверненням кредиту, вона є незаконною. Банк може нараховувати плату лише у вигляді відсотків річних. Це означає, що люди мають право не платити щомісячних комісій. Вони можуть оскаржити свої кредитні договори в суді “, – пояснив виданню UBR.ua старший партнер адвокатської компанії Кравець і партнери Ростислав Кравець.
Звичайно ж банки просто так не здадуться, і якийсь час людям доведеться витратити на суди, щоб повернути свої гроші.
“Безумовно, банки можуть намагатися довести, що споживач був ознайомлений з усіма умовами, про що розписався і посилатися на відповідність таких умов нормам чинного законодавства. Наскільки такі доводи будуть переконливі залежить від конкретних обставин кожної конкретної справи “, – зазначив керуючий партнер адвокатського об’єднання Suprema Lex Віктор Мороз.
Фінансисти можуть намагатися доводити законність окремих положень договору – там, де мова йде про комісіях. Але зробити це буде непросто.
“Банк повинен буде вказати яка його діяльність з надання (передачі) певного встановленого договором матеріального чи нематеріального блага відбувається їм за індивідуальним замовленням позичальника для задоволення його особистих потреб. Тобто надати суду конкретний список послуг, за які встановлена комісія і довести, що такі послуги не є діями сторін на користь банку або не відбуваються з метою обслуговування кредиту “, – уточнила партнер АО СК ГРУП Марія Аксаітова.
Людям же юристи рекомендують знайти побільше заковирок і невідповідностей в кредитних договорах.
“Щоб виграти в суді необхідно уважно проаналізувати умови кредитного договору на предмет наявності в них неоднозначних трактувань, умов, які є двозначними або явно несправедливими і, знайшовши такі умови, звертатися до суду з позовом про недійсність кредитного договору або окремих його умов”, – порадив Віктор Мороз.
Українські банки вже не перший рік стягують з людей щомісячні комісії при споживчому кредитуванні. І це стосується не тільки дрібних позик, які людям вже звикли рекламувати під 0%, а фактично видають під 60-70% річних за допомогою регулярних комісій. Але і дорогих кредитів на зразок іпотеки та автокредитів.
Юристи запевняють, що українці завжди могли відсуджувати у банків незаконні комісії, тільки активно почали це робити лише недавно.
“Подібні суперечки стали поширеними не так давно, хоча в контексті закону Про захист прав споживача вони присутні в судовій практиці багато років. Спираючись на резолюцію Генеральної асамблеї ООН від 9 квітня 1985 року № 39/248 ( “Керівні принципи для захисту інтересів споживачів”) і Хартію захисту споживачів 1973 року № 543, наші суди давно визначили позицію, що споживач знаходиться в нерівних умовах з надавачами послуг ” , – пояснила юрист юридичної фірми Астерс Вольга Шейко.
Юристи впевнені, що нова постанова ВСУ дасть додатковий імпульс таким судовим спорам. І, звичайно ж, активніше опротестовувати свої кредитні договори будуть великі позичальники (оформивши іпотеку або автокредити).
У той же час, щоб не давати банкам шансу на нарахування штрафів і пені, юристи радять людям продовжувати сплачувати незаконні місячні комісії і судитися одночасно.
“Після укладення ВСУ суди місцевих значень повинні будуть ставати на бік позичальників і визнавати кредитні договори незаконними. І те, що люди заплатять як комісій повинні будуть перерахувати – зарахувати з рахунок погашення кредиту. А якщо щось залишиться після нього, то зобов’язані будуть повернути людині “, – резюмував Ростислав Кравець.