Loading

В Україні борги за комуналку за останній рік виросли на кілька мільярдів гривень. Через це постачальники комунальних послуг подають до суду і забирають у жителів нашої країни машини, меблі та речі, продаючи їх потім на аукціонах. Також заборгованість може збільшитися внаслідок пені та штрафів.

Борги злетіли на мільярди

Українці заборгували за комуналку 79,1 млрд грн. Найбільші борги – за газ. Якщо загальну заборгованість поділити на кількість всіх сімей у країні, то вийде, ніби кожна з них винна близько 5,3 тис. грн. Борги поступово зростають, а програму субсидій урізують. Навіть серед тих сімей, які не мають потреби в грошах, накопичуються борги. В середньому в кожному будинку накопичує борги кожна десята квартира. Й у деяких із них сума заборгованості вже перевалила за 100 тис.

Як за рік виросли борги за комуналку:

  • за газ – 30,2 млрд грн (було 27,3 млрд грн);
  • за опалення і гарячу воду – 28,7 млрд грн (було 22,3 млрд грн);
  • за воду – 6,1 млрд грн (було 5 млрд грн);
  • за електроенергію – 7,8 млрд грн (5,4 млрд грн).
Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

Повертають гроші через суд

При цьому дуже часто в судах суми боргу збільшуються. У кожного постачальника комунальних послуг є свій юридичний відділ. У випадках, коли боржники навідріз відмовляються платити, вони подають позови до суду і практично завжди їх виграють.

Так, 9 березня 2021-го Київський районний суд Полтави зобов’язав боржника виплатити борг за опалення, який він накопичив із 2016 року, в розмірі 51,8 тис. грн. Окрім того, борг збільшили на 5,5 тис. грн (порахували інфляцію). Також змусили сплатити 3,3 тис. грн відсотків (3% річних) і 2,1 тис. судових витрат. У результаті замість 51,8 тис. грн боржнику доведеться повернути вже 62,8 тис. грн.

До цього, 5 березня, Дніпровський районний суд Києва без повідомлення сторін задовольнив позов “Керівної компанії з обслуговування житлового фонду Дніпровського району”. Житель столиці роками не оплачував обслуговування будинку та прибудинкової території та накопичив 10,7 тис. грн боргу. Компенсувати інфляцію підприємство не вимагало, однак ще кілька тисяч гривень “додалося” через судові витрати. У підсумку повернути доведеться майже 13 тис. грн.

За борги можуть забрати квартиру, але за певних умов

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

У період пандемії коронавірусу забрати єдину квартиру за борги з комуналки не можуть. Але якщо є дві квартири, то другу можуть продати. Також у межах стягнення заборгованості можуть відібрати і продати на аукціоні машину, побутову техніку, одяг і навіть посуд. На кожного члена сім’ї зобов’язані залишити необхідний мінімум. Наприклад, якщо в квартирі є всього один диван, забирати його не стануть.

“Якщо йдеться про автомобілі або інше вторинне за важливістю майно, законодавство продовжує діяти в тому форматі, в якому діяло”, – розповіли у Мін’юсті.

Адвокатка Богдана Мотузюк додає: забрати квартиру можуть у тому випадку, якщо борг перевищує 120 тис. грн. Для заборгованості за комунальні послуги процедура простіша, ніж зазвичай. Можна стягнути на підставі судового указу або розглянути справу в спрощеному позовному провадженні.

“Після цього видається документ, на підставі якого постачальнику можна йти до виконавця і відкривати виконавче провадження, – говорить Мотузюк. – Уже в цьому провадженні визначають, яке майно є у боржника. Якщо у нього немає жодного доходу, коштів, іншого майна, за рахунок якого можна покрити заборгованість, тоді цілком можливим є стягнення нерухомості”.

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

“Не можна стягнути суму меншу за 20 мінімальних зарплат. Тому, якщо борг не перевищує цієї суми, ваше житло не можуть заарештувати. Також, як правило, такі дії застосовують, якщо це не єдине житло боржника. Якщо квартира єдина – до такого рідко приходять”, – зазначає адвокатка.

Згідно із законом на суму заборгованості вам нарахують пеню, інфляцію і 3% річних. Окрім того, постачальник послуги має повне право від’єднати комуналку до погашення боргу. Якщо ж через 3 дні з моменту отримання такого повідомлення споживач не оплатив борг або самостійно не припинив споживання газу, то постачальник послуг має право припинити газопостачання.

Які висновки можна зробити?

  • борги українців зростають щороку;
  • в період карантину за борги можуть забрати другу квартиру, машину і будь-яку нерухомість;
  • борги за комуналку списати не можуть, вони залишаться, і рано чи пізно гроші доведеться виплачувати;
  • якщо не платити вчасно, то доведеться повернути більше, ніж заборгував.

Джерело: https://news.obozrevatel.com/ukr/economics/fea/v-ukraini-kozhna-simya-zaborguvala-za-komunalki-po-5-tisyach-u-kogo-mozhut-zabrati-kvartiru-i-yak-oshtrafuyut.htm

Підписуйтесь на наш канал в Telegram – будьте в курсі останніх новин!

Також Ви можете Розмістити свою скаргу, статтю або новину на нашому сайті.

(Переглянуто 202 разів, 1 переглядів сьогодні)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *