Loading

З будь-яких офіційних доходів громадян (зарплата, пенсія, стипендія, держдопомога тощо) можна примусово утримувати частину коштів у рахунок погашення боргів за кредитами, податками, комуналкою, штрафами за порушення правил дорожнього руху тощо. Правовою підставою у цьому випадку є виключно рішення суду, а максимальна сума відрахувань може сягати 70% від усього доходу.

Це передбачено розділом IX Закону “Про виконавче провадження“. У разі відсутності у боржника коштів на рахунках у банках та необхідного майна, достатнього для покриття боргів, суд може ухвалити рішення про погашення боргу шляхом відрахувань з офіційних доходів громадян.

Слід зазначити, що згода боржника на звернення стягнення з його доходів не потрібна, рішення суду виконується у примусовому порядку рамках виконавчого провадження. Однак боржник повинен бути повідомлений про це рекомендованим листом судового виконавця.

Утримання здійснюються із суми, що залишається після вирахування податків, зборів та єдиного соціального внеску (ЕСВ). Зокрема, із зарплат, пенсій та стипендій можуть відраховуватися такі суми:

 • не більше 70% – з доходів боржників, які відбувають покарання у вигляді виправних робіт, а також при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей. Йдеться про ті випадки, коли є кілька виконавчих документів щодо одного й того ж боржника;
 • не більше 50% – при стягненні аліментів, відшкодуванні шкоди життю та здоров’ю, а також моральної та майнової шкоди;
 • не більше 20% – за всіма іншими видами стягнень (штрафи ПДР, заборгованість по оплаті комуналки, податків та ін.).

При цьому закон передбачає, що у разі наявності кількох виконавчих проваджень щодо однієї й тієї ж особи загальний розмір усіх відрахувань при кожній виплаті заробітної плати та інших доходів боржника не може перевищувати 50% від зарплати, яка має бути виплачена працівникові. Винятком із цього правила, як зазначалося вище, є випадки стягнення аліментів та притягнення боржника до кримінальної відповідальності у вигляді виправних робіт.

Проте є перелік доходів, із яких закон забороняє проводити примусове відрахування. До таких відносяться:

 • вихідна допомога у разі звільнення;
 • допомога по вагітності та пологам;
 • допомога з догляду за дитиною;
 • допомога з догляду за трьома та більше дітьми віком до 16 років та за дитиною-інвалідом;
 • допомога з тимчасової непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворою дитиною;
 • допомога на лікування;
 • допомога на поховання;
 • допомога при усиновленні та ін.

Джерело: https://news.obozrevatel.com

Підписуйтесь на наш канал в Telegram – будьте в курсі останніх новин!

Також Ви можете Розмістити свою скаргу, статтю або новину на нашому сайті.

(Переглянуто 128 разів, 1 переглядів сьогодні)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *