Loading

Колектори часто з порушеннями закону виселяють мешканців з квартир і будинків, а останні відстоюють своє майно зі зброєю в руках, що іноді закінчується трагічно

Коли в липні 2016 року Верховна Рада України прийняла закон про діяльність приватних колекторських компаній, дозволивши останнім стягувати борги і відбирати майно, серед юристів з’явилася думка про численні зловживання, які може викликати цей документ.

Через 3 роки ситуація в даній сфері стала загострюватися.

Колектори в Україні: як борються за нерухомість українців

2 квітня 2019 року в столиці сталася трагедія: в будинку №7 по вулиці Круглоуніверситетській в Печерському районі в результаті конфлікту між власником житла і колекторами один з останніх був убитий. Чоловіки прийшли виселяти господаря квартири і, зламавши двері, проникли в приміщення. Один з них отримав поранення з рушниці, а пізніше помер в лікарні.

5 квітня сам стрілець рішенням Печерського райсуду був затриманий на 60 днів.

Схожий випадок, на щастя без застосування вогнепальної зброї, стався 30 травня в Одесі. Як повідомила прес-служба Національної поліції в Одеській області, група чоловіків намагалася силою виселити сім’ю з їхньої квартири в Приморському районі і вже виламала двері. Прибулі наряди патрульної поліції доставили чоловіків в райвідділ і вилучили у одного з них пристрій для відстрілу гумових куль.

Як повідомляли ЗМІ, в квітні силою була викинута на вулицю сім’я з маленькою дитиною. Причиною став кредит, взятий батьками власника житла.

Аналогічні повідомлення були і в 2018 році. Так, в серпні 58-річний житель одного з будинків на Кловському узвозі в Києві відкрив вогонь зі стартового пістолета по групі колекторів, які прибули виселяти його з квартири.

У той же час послугами колекторів користуються навіть державні органи влади. Так, в Чернігові мер Владислав Атрощенко заявив журналістам що влада піде на різні заходи щоб стягнути з городян 306 млн грн. заборгованості за комунальні послуги, в тому числі звернеться до колекторів.

Колектори в Україні: від психологічного тиску до бандитизму і рейдерства

Керівник, керуючий партнер юридичної фірми “Пакс” Дмитро Нестеченко зазначає, що у своїй адвокатській діяльності часто стикається з колекторськими фірмами та їх незаконними діями. Тільки в травні, було три подібних випадки.

Виходячи зі своєї практики юрист умовно ділить українських колекторів на два типу;

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

1) “білі”;
2) “сірі”.

До першого типу він відносить щодо нешкідливих колекторів-вишибал боргів, які працюють в інтересах кредитора за договором, за частку від суми боргу повернутої суми і діють в рамках правового поля – розмовляють з боржником, погрожують йому судами і здійснюють комплекс заходів, іменований психологічним тиском, але в рамках законів.

“Розрахунок на характер позичальника – якщо він досить слабкий і під психологічним впливом в рамках законів віддає гроші – добре, якщо ні – колектори зазвичай переключаються на іншого”, – пояснює принцип роботи “білих” колекторів Нестеченко.

Інша річ – “сірі” колектори, на їх частку якраз і припадає левова частка скандалів в цій сфері і прямі порушення законодавства України, правда і вигода при цьому для них куди відчутніше.

Колектори в Україні: скупка боргів

Стаття 38 Закону України “Про іпотеку” дає право кредитору реалізувати предмет іпотеки, що і привертає “сірих” колекторів, які переоформлюють борг на себе, після чого власне і відбувається порушення закону. Раніше банки та інші кредиторські організації неохоче застосовували цю статтю, тому що за законом після цього борг позичальника вважався погашеним, і кредитор втрачав відсотки по кредиту та штрафні санкції, однак тепер очевидно вони стали побоюватися, що повернути борг не вдасться і стали продавати такі борги колекторам .

Як свідчить закон, виселення з такого житла має проводитися обов’язково через суд, до того ж, якщо позичальник не має іншого місця проживання крім іпотечної квартири, виселити його звідти неможливо.

В результаті “сірі” колектори йдуть на так зване позасудове виселення або, простіше кажучи, злочин, коли органи реєстрації місця проживання громадян просто виписують з квартири боржника і членів його сімей та “власниками” житла стають колектори, що є кримінально караним злочином.

Останнє пояснюється тим, що в ролі колекторів часто виступають звичайні бандити.

Після цього слід наступна фаза – фізичне захоплення житла, часто нагадує спецоперацію.

“Хто з колекторів більш чесний, ті попереджають боржника, що квартира йому вже не належить, інші ж діють інакше. Так, за 5-7 днів спостереження за квартирою встановлюється склад мешканців, графік їх пересувань і потім часто підбирають момент, коли житло пустує. Слідом за цим група колекторів входить в квартиру і після повернення позичальника доводить до відома, що житло йому вже не належить. Потім сама квартира ставиться на охорону – фірми або хтось із колекторів залишається в ній жити як фізичної охорони “, – розповідає схему рейдерства колекторами житла Дмитро Нестеченко.

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

Колектори в Україні: правоохоронці реагують не завжди

Як показує практика правоохоронці реагують переважно в разі резонансних справ, але найчастіше неохоче беруться за справи, пов’язані з колекторами. Бувають і ситуації, коли правоохоронці і колектори працюють в зв’язці.

Так, 20 лютого прес-служба Нацполіціі повідомила про затримання колишнього співробітника в чині полковника поліції, який організував фірму з торгівлі закритою інформацією з поліцейських баз. За даними ЗМІ, мова могла йти про колишнього керівника Департаменту інформаційних технологій МВС, який, до того ж, втягнув у свою діяльність і діючих співробітників МВС, а отриману інформацію продавав в тому числі банкам і колекторам.

Про дивацтва силовиків помічену ним при розвитку ситуації з колекторами говорить і Дмитро Нестеченко.

“Іноді у мене складається відчуття, що поліція в курсі деяких” акцій “по виселенню – буває наряд за викликом на конфлікт через житла прибуває за 5 хвилин, а буває – чекаєш годинами. Окреме питання – розслідування випадків виселення мешканців у позасудовому порядку, що проводиться органами реєстрації. Згідно із законом це однозначно кримінальний злочин і має ставати предметом відкриття кримінального провадження, проте в поліції це роблять вкрай неохоче, іноді домагатися цього доводиться через суд. Але навіть тоді слідство йде погано і, наприклад, мені невідомо про випадки притягнення до відповідальності співробітників органів реєстрації “, – говорить юрист.

Втім, трапляється, що правоохоронці все ж припиняють діяльність колекторів. Так, в квітні 2018 року силовики припинили діяльність колекторської фірми у формі ТОВ в столиці, які скуповували борги, збільшуючи їх в десятки разів і погрозами вимагали у людей повернення боргів.

Колектори в Україні: від охорони будинку до суду

Юристи виробили ряд рекомендацій, які можуть допомогти в боротьбі проти колекторів:

1) не залишати житло без нагляду – найпростіше рішення на думку юристів, щоб хоча б хтось перебував у квартирі постійно якщо є підозри в спробі такої атаки колекторів на житло позичальника;
2) викликати поліцію в разі спроби проникнення в житло – хоча і не завжди допомагає;
3) вимагати від колекторів показати документи на власне зняття з реєстрації – за відсутності такого документа можна сміливо вимагати від колекторів покинути житло, а якщо вже виселили, просто приходити і розкривати двері, тим більше що цілодобова охорона житла;
4) якщо виселення відбулося на підставі зняття з реєстрації – подавати в суд і вимагати скасування зняття з реєстрації як незаконного.

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

“Зрозуміло, це не дає 100% гарантій: наявність когось в квартирі знизить ймовірність такого силового проникнення, колектори скандалів не люблять, але не обов’язково їх зупинить. Як показує моя практика реальна допомога від поліції при їх виклик на місце конфлікту з колекторами – до 30%. Повернення до власної квартири, залишену без охорони колекторами, і вселення в неї буде означати, що слід готуватися до нового візиту непроханих гостей. Відносно суду, то процес може тривати від 2-3 місяців до кількох років, але в середньому займе близько року за умови подачі апеляції і касації, без них можна вкластися і в 6-8 місяців. До плюсів тут можна віднести те, що на час розгляду можна через суд домогтися дозволу жити в квартирі, якщо у позичальника немає іншого житла – це зробить життя боржника трохи спокійніше “, – пояснює практичну цінність оборонної тактики від колекторів Дмитро Нестеченко.

Колектори в Україні: нове житло не гарантує безпеки

Страждають через дії колекторів не тільки боржники, а й нові покупці їх житла.

Останнім часом суди все частіше визнають правоту позичальників в позовах про визнання незаконними їх виселення, що пояснюється тим самим позасудовим способом виселення з квартир, коли нотаріуси проводять їх з порушеннями.

“Нотаріуси незаконно виносять виконавчі написи і переоформлюють майно, що підтверджується постановами судів. А колекторські компанії ловлять на тому, що вони подають некоректні дані по кредитній заборгованості, і порушують правила перереєстрації майна. Нотаріусів, звичайно, потім карають за такі речі – віднімають ліцензії, і вони більше не зможуть працювати за фахом. Однак все це слабка втіха для тих, хто купив заставне майно, і буде змушений його віддати. Адже суди повернуть застави власникам “, – зазначив в і нтервью одному з вітчизняних ЗМІ старший партнер адвокатської компанії “Кравець і партнери” Ростислав Кравець.

Джерело: https://comments.ua

(Переглянуто 208 разів, 1 переглядів сьогодні)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *