Loading

В Україні розширено перелік боргів, які можна стягувати з рахунків громадян в банках, а самі фінустанови почали підключатися до автоматизованої паспортної системи списання

Міністерство юстиції істотно розширило перелік боргів, які судові виконавці можуть стягнути з боржників в автоматичному порядку через банки. Зокрема, своїм наказом відомство змінило Порядок автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках в банках, затверджений наказом міністерства ще в квітні 2019 р.

Раніше приватні і державні виконавці через банки могли примусово списувати тільки кошти за несплату аліментів, в інших випадках банки лише блокували рахунки боржників, і для списання грошей був потрібний окремий запит. Тепер же ситуація для кредиторів і судових виконавців спрощена — онлайн буде проводитися процедура списання як боргів зі сплати аліментів, так і за несплачені штрафи за порушення правил дорожнього руху, боргів по кредитах і за комунальні послуги, що особливо важливо. Списуватися можуть гроші у громадян, які потрапили до Єдиного реєстру боржників.

Паралельно з зазначеним рішенням Мін’юсту банки почали підключатися до автоматичної система виконавчого провадження. На сьогодні до неї вже приєдналися Приватбанк, ТАСкомбанк, Універсал Банк (зокрема, працює з ним і віртуальний монобанк), ОКСІ Банк, Банк Восток, Індустріалбанк і ПроКредит Банк. У тестовому режимі до системи підключені 44 банки, а ще 11 банків проводять консультації. Тому найближчим часом гроші з рахунків “автоматом” зможуть списувати 62 банки з 73.

Списання боргів банками: як це буде

Раніше процедура стягнення коштів була тривалою і забюрократизованою: судовий виконавець писав в банк паперовий лист, в якому просив надати реквізити рахунків боржника, залишки грошей на них та іншу інформацію. Отримавши інформацію, він брав платіжне доручення (знову ж таки паперове), їхав з ним в казначейство, ставив печатку і віз документ в банк. І часто така процедура могла займати тижні.

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

Тепер же списання грошей буде проходити набагато швидше. Виконавець за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження буде створювати і відправляти в банки вимогу про отримання інформації про рахунки неплатника і гроші на них. І банки повинні будуть надати відповідь протягом години.

Після цього виконавець відправляє в банки постанову про арешт рахунків і ті її виконують. Потім виконавець (якщо на рахунку боржника є гроші) направляє в банк платіжні вимоги про примусове списання коштів, фінустанова переводить гроші Державній виконавчій службі або приватному виконавцю, звідки вони надходять тому, хто ініціював стягнення.

Адвокат юридичної компанії RIYAKO&PARTNERS Микола Максимов зазначив, що, як і раніше, кошти на банківських рахунках можуть бути заарештовані виключно на підставі рішення суду або постанови державного або приватного виконавця. “Але слід визнати, що створений більш модифікований механізм, коли рахунки боржника можуть бути заарештовані протягом кількох годин з моменту відкриття виконавчого провадження, а кошти — списані протягом декількох днів завдяки автоматизації цього процесу”, — зазначив він.

Знімуть все?

Хоча арешт і списання грошей з рахунків боржників прискориться, рівень інформування їх залишиться колишнім — люди дізнаються про це вже після того, як гроші підуть. Адвокат Дмитро Лошаков зазначив, що зараз громадяни часто навіть не підозрюють про те, що у них є борги, і дізнаються про це тільки після того, як банк списав гроші з рахунка. “Потрібно було б попереджати боржників. Якщо автоматизується процес списання коштів, то потрібно автоматизувати і процес оповіщення — люди повинні отримувати СМС або повідомлення в додаток, ту ж “Дію”. Навіть якщо списали кошти — поясніть чому”, — сказав він.

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

А за словами адвоката юридичної фірми “Семенова і Партнери” Марини Семенової, під арешт будуть підпадати будь-які борги, стягнення яких здійснюється примусово державним або приватним виконавцем. І при цьому з рахунка буде списана вся сума боргу. Якщо ж грошей на рахунку менше, ніж розмір боргу, заберуть усе.

Але колізія може виникнути із зарплатними рахунками українців у банках. Справа в тому, що, відповідно до закону “Про виконавче провадження”, якщо у боржника немає рахунків у банку, то виконавець може звернутися за стягненням боргів до роботодавця. У такому разі з боржника можна стягнути на погашення боргу максимум половину зарплати. Однак зарплату сьогодні співробітники отримують у банках через зарплатні картки, на які гроші можуть надходити і з інших джерел. Тому, за словами Дмитра Лошакова, навіть із зарплатної картки можуть бути списані всі гроші боржника.

Борги за комуналку стягнуть швидше

Під швидший порядок списання потраплять і заборгованості по сплаті комунальних послуг. Микола Максимов зазначив, що такі борги стягуються в загальному порядку, без будь-яких обмежень.

Минулого року було порушено 342 тис. справ щодо громадян, які не розрахувалися за комунальні послуги, і це на 50% більше, ніж в 2019 р.

Однак на сьогодні загальна заборгованість українців за житлово-комунальні послуги досягла вже 80 млрд грн, значно збільшившись за минулий опалювальний сезон. Чому ж постачальники комунальних послуг не поспішають їх стягувати?

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

Микола Максимов пояснює, що комунальні підприємства — це бюрократичні структури. І якщо юрист в банку отримує грошові бонуси за кожне стягнення боргу, то в комунальних підприємствах у нього 5–6 тис. грн зарплати без будь-яких бонусів, і тому він навряд чи буде поспішати писати позовні заяви проти боржників. При цьому комунальні підприємства часто пропускають терміни позовної давності.

Якщо ж суди приймають позови про стягнення боргів за послуги ЖКГ, то в 80% випадків вони задовольняють їх. Але такі рішення виконуються повільно, оскільки цим займаються працівники Державної виконавчої служби, які, на відміну від приватних виконавців, не дуже зацікавлені в результатах своєї роботи.

Адвокат Дмитро Лошаков зазначив, що більшість боргів за житлово-комунальні послуги випадають на неефективні ЖЕКи, які просто не мають персоналу, який би займався подачею позовів. “Навіть при спрощеному провадженні у справі потрібно підготувати розрахунки, сплатити судові збори, звертатися до суду, відстежувати хід справи, одержувати судовий наказ і передавати його в виконавчу службу. Якщо ЖЕК обслуговує будинки, де проживає 5 тис. осіб, з яких 500 — це боржники, уявіть, скільки потрібно докласти зусиль, щоб подати до суду на 500 осіб”, — сказав він.

Приватні ЖЕКи в цьому питанні більш ефективні. Але ще більш ефективні ті постачальники послуг, які мають можливість просто відключити боржника за несплату. В такому разі борги погашаються дуже швидко.

Джерело: https://www.dsnews.ua/ukr/economics/bylo-vashe-stalo-nashe-kak-teper-so-schetov-ukraincev-budut-vzyskivat-dolgi-13042021-422021

Підписуйтесь на наш канал в Telegram – будьте в курсі останніх новин!

Також Ви можете Розмістити свою скаргу, статтю або новину на нашому сайті.

(Переглянуто 298 разів, 1 переглядів сьогодні)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *