Loading

Суд визнав протизаконною продаж банками кредитів громадян факторинговим компаніям – викуповувати проблемні борги можуть тільки банки. Банки розчаровані рішенням суду, оскільки це ускладнює їм розчищення своїх балансів від безнадійних кредитів.

Роздрібна передача

Вищий адміністративний суд України вчора підтвердив неправомірність продажу банками кредитних портфелів фізосіб факторинговим компаніям. У розпорядженні Держфінпослуг № 231/2009 до послуги факторингу відноситься покупка права вимоги лише до боржників-підприємств. Після цього відомство виявило порушення в роботі ряду фінансових компаній, які купували борги фізосіб. Тому ще в 2013 році Нацкомфінпослуг пояснила, що висновок небанківською фінансовою установою (фактором) договору факторингу, яким передбачено набуття відступленого права вимоги до боржника-фізособи, порушує вимоги пп. 2 п. 1 розпорядження № 231. Адже до фінансової послуги факторингу відносяться фінансування клієнтів, покупка переданого права грошової вимоги і отримання плати за користування грошима, здійснені виключно з суб’єктами господарювання.

Судовий розгляд з цього питання ведеться з 2011 року. Київський апеляційний адміністративний суд у 2013-му задовольнив вимогу компанії «Кредит Колекшн Груп», яка просила визнати незаконним розпорядження № 231. Тоді суд послався на Цивільний кодекс, не обмежує коло осіб, право вимоги коштів яких можна переуступити.

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

Однак вчора ВАСУ скасував рішення суду апеляційної інстанції. «Це означає, що продаж боргів фізосіб є незаконною. Всі угоди можна відіграти назад і повернути продані кредитні договори початковим кредиторам. Для позичальників це добре, тому що набагато простіше домовлятися про погашення кредиту з банком, ніж з колектором », – вважає старший партнер адвокатської компанії« Кравець та Партнери »Ростислав Кравець.

Важке питання

Банки, як правило, продають проблемні портфелі з дисконтом, щоб очистити баланс і отримати максимальну ціну за неліквідні портфелі. «Якщо банкам заборонять це робити, це буде означати, що їм самим доведеться займатися поверненням боргів, а це вельми специфічна діяльність, яка вимагає значних витрат і кваліфікації персоналу. Тому для банків це однозначно призведе до збільшення витрат, якщо вони почнуть займатися цими питаннями, або до збитків, якщо вони просто спишуть заборгованість, – говорить глава правління Комерційного індустріального банку Вадим Березовик. – Звичайно, і зараз майже всі банки займаються стягненням заборгованості. Але існують різні системи стягнення боргів. Наприклад, кілька людей можуть займатися простими справами по поверненню кредитів, а є банки, в яких є цілі департаменти, софт коллекшн, хард коллекшн і т.д. ».

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

Банкам невигідно таке обмеження. «Заборона на продаж банками проблемних кредитних портфелів фізосіб змусить банки займатися непрофільної для них діяльністю – поверненням кредитів. Це їм невигідно. По-перше, з точки зору ефективності колекторські структури часто показують кращий результат, так як повернення боргів – це їх основна спеціалізація. По-друге, робота з проблемною заборгованістю населення – процес дуже трудомісткий і вимагає від банків значного збільшення штату співробітників профільних підрозділів », – зазначає начальник управління кредитування фізичних осіб Мегабанку Сергій Хорик.

Проблем побільшає

Це ускладнить роботу банків. «Банки не зможуть повною мірою погашати проблемну заборгованість, вона буде тільки збільшуватися. Це також невигідно і самим позичальникам, так як вони обмежуються лише ті послуги, які надають юридичні особи, а також вартістю надання таких послуг », – говорить головний юрисконсульт управління підтримки мережі з повернення проблемної заборгованості роздрібного бізнесу Укрсоцбанку Олександр Голинський.

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

Фінансисти кажуть, що такий варіант розвитку подій може бути невигідний навіть позичальникам. «Для банків така заборона буде означати позбавлення одного з ефективних інструментів зменшення проблемної заборгованості і, отже, погіршення перспектив всіх показників. При цьому і самі позичальники нерідко зацікавлені в зміні кредитора, як в одному з можливих варіантів мирного врегулювання проблемної заборгованості. Також опосередковано це означає зменшення видачі нових якісних кредитів », – упевнений директор департаменту реструктуризації і стягнення Кредобанку Роман Позняков.

Джерело: https://finclub.net/

(Переглянуто 149 разів, 1 переглядів сьогодні)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *