Loading

Достатньо фінустанові знайти помилки в депозитному договорі або квитанції про внесення коштів, і вона вже може не платити.

Людям потрібно бути обачнішими при відкритті банківських депозитів, інакше вони можуть з легкістю позбутися своїх грошей. Українським фінансистам офіційно дозволили не повертати вкладникам їх вкладів, якщо ті були оформлені з помилками або перекручені. Відповідну правову позицію видав Верховний суд, розглядаючи справу №6-109цс17.

ВСУ офіційно зажадав від судів нижчої інстанції визнавати нікчемними (недійсними) депозитні договори банків, і дозволив фінансистам їх не виконувати, якщо документи не відповідають всім законодавчим вимогам. Щоб не було двозначностей і недомовок, він їх перерахував.

«Вкладникам необхідно вимагати від банку видачі ощадної книжки або іншого документа, в якому повинні бути вказані найменування банку, який здійснив касову операцію, дату здійснення такої операції (у разі здійснення касової операції в післяопераційний час – час її виконання). Крім того, в платіжному документі повинні міститись підпис співробітника банку, який прийняв готівкові кошти від вкладника, відбиток печатки (штампа) або електронний підпис співробітника банку, завірений електронним підписом САБ. Без наявності таких реквізитів, договір банківського вкладу може бути визнаний нікчемним і людина свої гроші повернути з банку не зможе », – пояснив UBR.ua керуючий партнер АО« Suprema Lex »Віктор Мороз.

Що сталося

Верховний суд повністю захистив банкірів від вкладників-шахраїв, які приходять в головні офіси фінустанов з підробленими депозитними договорами і чеками, вимагаючи повернути їм їхні вклади. У той же час він створив нові проблеми жертвам банківських шахрайств, які були дуже поширені в 2014-2015 рр., І пішли на спад лише в останні роки.

Директора відділень банків в регіонах збирали внески населення собі в кишеню, але не вносили їх в касу і в систему. Їх злодійство відкривалося вже після того, як вони звільнялися і пускалися в біга. Коли наступали терміни виплат вкладів. Не одного – найчастіше мова йшла про сотні вкрадених депозитів, причому на великі суми. І за фактом таких розкрадань відкривалися кримінальні справи.

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

У центральних офісах банків, дізнавшись про злодійкуватих колег, вкрай рідко брали на себе відповідальність за інцидент. Незважаючи на те, що саме вони наймали на роботу майбутніх кримінальників, озброювали печатками і дозволяли їм працювати в своїх відділеннях під відповідними брендами. Зазвичай керівництво фінустанов намагалося зробити все, щоб не розплачуватися з ошуканими вкладниками, підкреслюючи, що не бачило їх грошей, і людям варто чекати завершення кримінального розслідування і отримати вкрадене з втікачів банкірів. Щоб відкрутитися від виплат з юридичного боку, вони зазвичай чіплялися до депозитними договорами і квитанціями про внесення коштів на рахунок.

«Нерідко шахраї спеціально неправильно оформляли депозитні договори своїх майбутніх жертв, користуючись їх фінансової неписьменністю: ймовірно, щоб банк зміг відкрутитися від виплати, і щоб його служба безпеки не розшукувала їх паралельно з правоохоронцями. Але часто зустрічалися випадки, коли банківський договір був оформлений за всіма вимогами законодавства, і банкіри чіплялися по дрібницях. Або до зовнішнього вигляду квитанції (не проти реквізитами), або до підпису відповідальної особи. Могли призначити почеркознавчу експертизу. Таких історій було безліч, і найчастіше вони виникали в крупних банках: Ощадбанк, Приватбанк, Райффайзен Банк Аваль, Альфа-Банк. Укрсоцбанк та ін. », – розповів UBR.ua старший партнер адвокатської компанії« Кравець і партнери »Ростислав Кравець.

«Такі суперечки не є поодинокими, особливо, якщо вклади були розміщені на території Автономної Республіки Крим або в окремих районах Луганської та Донецької областей. Але і в решті частини України шахрайство з боку співробітників банків не є чимось винятковим », – доповнив колегу Віктор Мороз.

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

Нова постанова ВСУ зробило жертв шахрайств абсолютно беззахисними, хоча і до цього вони перебували в хиткою позиції. Навіть звернення до правоохоронців не допомагало.

«Звернення в поліцію відбувається не часто, але навіть коли це відбувається, то найчастіше від поліції можна отримати лише стандартну відписку. Що між сторонами (вкладником і банком) були цивільно-правові відносини, а тому і вирішуватися вони повинні відповідно до норм цивільного законодавства. Через суд », – зазначив UBR.ua керуючий партнер ЮК« Касьяненко і партнери »Дмитро Касьяненко.

Що робити

Щоб бути впевненими у поверненні своїх коштів, людям тепер доведеться максимально вникнути в усі юридичні нюанси оформлення вкладів або заплатити за відповідну консультацію правознавцеві.

Щоб бути впевненими у поверненні своїх коштів, людям тепер доведеться максимально вникнути в усі юридичні нюанси оформлення вкладів або заплатити за відповідну консультацію правознавцеві.

«Далеко не всі банки зараз вивішують свої типові договори і типові квитанції в відділеннях, і там, де немає такої публічності, краще не відкривати депозитів. Про довіру до бренду в принципі треба забути. Сьогодні той же Ощадбанк або Приватбанк буде говорити про те, як він ретельно підбирає персонал. А завтра ви опинитеся з його юристами в суді, які заявлять, що вкрали гроші не вони, а недбайливий співробітник. А вам все одно нічого не повернуть, тому що у вашій квитанції немає одного реквізиту. І все, ви з цим більше нічого не зробите. Тому якщо перед підписанням договору, не змогли отримати типова угода і детально вивчити його і інші документи – потрібно йти з цього банку. Все має бути прозоро », – підкреслив Кравець.

Також читайте:  У Києві викрито велику злочинну групу, яка "віджимала" квартири містян

Як пояснила UBR.ua начальник розрахунково-операційного центру Банку Кредит Дніпро Олена стріхи, тексти депозитних договорів банків найчастіше можна знайти в двох місцях – на дошках оголошень у відділеннях або на сайтах.

«Форма ж квитанції про внесення коштів регламентується постановою НБУ №174, яким затверджено Інструкцію з ведення касових операцій банками в Україні. У ній, зокрема, прописані необхідні реквізити, які повинні бути присутніми в касовому документі », – додала вона.

Ось їх і потрібно вивчити людині перш ніж віддати хоч гривню банку. Тільки це може його захистити в майбутньому.

Якщо силовики постараються

Ще у потерпілого може додатися шансів на повернення своїх коштів, якщо у справі про крадіжку грошей буде порушено кримінальну справу.

«На жаль, відстояти своє право на гроші в суді вдається відстояти не так вже й часто, цього простіше домогтися в рамках кримінального переслідування конкретної посадової особи банку, що обікрав вкладника. Однак, на сьогоднішній день слідство перевантажено роботою, тому поки про остаточні результати таких розслідувань говорити передчасно », – зауважив Віктор Мороз.

Хоча тут є і зворотна сторона, вже на етапі виконання.

«Проблеми виникали вже на стадії виконання рішень, коли виконавчі дії неможливо було провести через відсутність коштів на рахунках або через те, що кошти були заморожені іншими державними виконавцями або в рамках кримінальних проваджень», – зазначив Дмитро Касьяненко.

Він запевняє, що без коштів зазвичай залишається безліч ошуканих вкладників.

«Якщо підводити підсумок, то більше половини ошуканих вкладників так і не змогли повернути свої кошти», – резюмував Касьяненко.

Джерело: https://ubr.ua/finances/banking-sector/ukrainskim-bankam-ofitsialno-razreshili-ne-otdavat-ljudjam-depozity-3860624

(Переглянуто 82 разів, 1 переглядів сьогодні)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *